“Kanser ölüm demek değildir”

Aydın Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Şenol Okur,kanserin ölüm anlamına gelmediğini belirterek, “Günümüzde yeni tedavi yöntemleri ile pek çok kanser türünde uzun yaşam sürelerine ulaşılmıştır” dedi.

Kanserin dünyada ve Türkiye’de sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan önemli bir toplum sağlığı problemi olduğuna işaret eden Dr. Şenol Okur, “Bu çerçevede kanser den korunmak büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde yılda yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konulmaktadır. Kanser korunulabilir bir hastalıktır ve doğru korunma stratejileri ile kanser vakalarının üçte biri önlenebilir. Çevresel etkenler kanser oluşumunda yüzde 90-95 oranında etkilidir.

Kanser oluşumunda etkisi olan kötü beslenme, sedanter yaşam, tütün ve alkol kullanımı ile güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi çevresel etkenlerin kontrol altına alınması kanser görülme sıklığını azaltacaktır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunulabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak yaşam süreleri uzatılabilmektedir” diye konuştu.

“Kanser ölüm demek değildir” diyen Okur, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Günümüzde yeni tedavi yöntemleri ile pek çok kanser türünde uzun yaşam sürelerine ulaşılmıştır. Modern tıptaki standart bütün tedavilere de ulaşılabilmektedir. Kanserin erken teşhisinde, kişilerin henüz hastalık belirti ve bulguları ortaya çıkmadan sağlık kuruluşlarına başvurmaları ve kendilerine uygun tarama programlarına dahil olmaları çok önemlidir. Uygulanan kanser tarama programlarının etkinliğinin artırılması için ulusal standartlar belirlenmiş ve yayınlanmıştır.

Bu çerçevede; ülkemizde meme kanserinin daha erken yaşlarda görülmesi nedeniyle meme kanseri tarama yaşı 40’a indirilmiştir. Rahim ağzı kanserlerinin erken teşhisi için 30-65 yaşları arasında devam edilen smear programı mevcuttur. Bağırsak kanserlerine yönelik ülke genelinde, 50-70 yaşlar arasındaki vatandaşlarımızın dışkıda gizli kan testi ve kolonoskopi ile taranmaları sağlanacaktır. Bütün bu taramalar sayesinde bu üç kanser türünde de erken teşhis imkanları artacak ve hastalarımızda ciddi yan etkilere neden olan tedavilerin önüne geçilecektir”

Kanserle mücadelede erken teşhis tarama çalışmalarının ve kansere neden olan risk faktörlerinden korunmanın önemine vurgu yapan Okur, Aile Sağlığı Merkezleri ve KETEM tarafından tarama programları hazırlandığını, halkı bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi amacıyla yoğun çaba gösterilmekte olduğunu sözlerine ekledi. Kaynak