Kanser korkusu can alıyor

İngiltere’de yapılan araştırma, kanser belirtilerini doktorlarına söylemeye çekinen veya belirtilerin varlığını reddeden binlerce kişinin hastalık erken aşamada teşhis edilemediği için hayatını kaybettiğini ortaya koydu.

doctor-examining-patient-o.hlarge İSTANBUL – İngiltere’de Kanser Araştırmaları Merkezi’nin iki bin kişiyi kapsayan araştırmasına katılanların yüzde 40’ı, doktorun söyleyeceklerinden korktuğu için kimi belirtileri kontrol ettirmediğini kabul etti.

Araştırmaya katılanların dörtte üçü de doktorun boş yere zamanını alıyor olabileceği endişesiyle belirtileri bildirmediğini anlattı. Birçoğu da hangi belirtilerin kanser olasılığına işaret ettiğinden haberdar değil.

Uzmanlar, açıklanamayan yoğun gece terlemeleri, dört haftadan uzun süren ağrılar, vücudun herhangi bir yerinde şişkinlik ya da yumruyu genel belirtiler arasında sayıyor. Kanserde erken teşhis, hayat kurtarabiliyor, başarılı tedavi şansını artırıyor.

Profesör Peter Johnson, yaptıkları araştırmanın, halkın kanserin erken belirtileri konusundaki farkındalığını artırmanın ne kadar önemli olduğuna vurgu yaptığını belirtiyor.

VÜCUDUNUZDAKİ DEĞİŞİKLİKLERİ ÖNEMSEYİN!
Johnson, "Eğer hastalara erken evrede, hastalık vücuda yayılmadan kanser teşhisi konursa, tedavide de başarı elde edilebiliyor. Bu nedenle insanların kanserin erken evresine işaret eden durumların farkında olmaları önemli" diye konuştu.

Johnson, birçok belirtinin sonuçta kanser olmadığının anlaşıldığını, ama böyle bir konuda kumar oynayıp erken teşhis şansının atlanılmaması gerektiğini vurguladı.

Johnson halkın alabileceği en iyi önlemin, vücutlarındaki alışılmadık değişiklikleri doktorlarına göstermek olduğunu belirtti. kaynak