Kanser hücrelerinin çoğalması engellendi

CAWXEJGD Yeni bir molekül, kanser hücrelerinin çoğalmasını ve tümörü besleyen damarların oluşumunu engelleyebildi.

PARİS – Fransa Bilimsel Araştırmalar Merkezinden (CNRS) bilim adamları, ilk kez HB-19 adı verilen molekülün kanser tedavisinde etkili olduğunu belirledi

Molekülün, özellikle tümörlü hücrelerin büyümesine neden olan bir proteini hedef aldığı, ayrıca kanserli hücrelere oksijen ve besin maddesi taşıyan kan damarlarının oluşumunu da engellediği belirtildi.
Ara Hovanessian ve Jean-Paul Briand’ın tasarladığı ve kimyasal olarak bileşim haline getirilen HB-19, başta meme kanseri olmak üzere insan tümör hücreleri nakledilen farelerde deri altına ya da karın boşluğuna 2-3 gün arayla 30 gün boyunca enjekte edildi.
Bu deney aşamasındaki tedavi, tümörlerin artmasını önemli oranda engelledi, hatta birçok farede tümörlü hücrelerin yok olduğu görüldü.
Deney sırasında kanser tedavisinde yaygın olarak kullanılan diğer tedavilerin aksine molekülün dokulara zarar vermediği belirtildi.
Araştırmacılara göre, bu ikili etki HB-19’u kansere karşı güçlü bir ajan haline getiriyor.
Uluslararası bilim dergisi Plos One’da yayımlanan araştırmanın sonuçları, etkili ve “zehirli olmayan” kanser tedavisine yeni bakış açıları sunuyor.