Kanser hücrelerini yok eden virüs

ultrakavitasyonyt5 LONDRA – Biliminsanları kanser hücrelerini yok eden bir virüs geliştirdi.

Fareler üzerinde yapılan deneylerde, geliştirilen yeni virüs, sağlıklı virüslere zarar vermeksizin kanser hücrelerini temizledi.

Uzmanların DNA ihtiva eden ve göğüs enfeksiyonlarına yol açan yaygın bir virüsün genetiğini değiştirip virüsü modifiye ederek elde yeni bir virüs elde ettiler.

Virüs bu değişim sonucunda zarar vereceği düşünülen organlara zarar vermeksizin tümörlere hücum ediyor.

Uzmanların virüs üzerinde yaptığı değişiklikler sayesinde virüs, yayılma özelliğini korumakla beraber, kanser hücrelerini yok etme özelliğini kazandı.

Uzmanlar, organlara zarar vermeyecek şekilde zayıf bir forma sokmak istedikleri DNA ihtiva eden virüslerin genetik bilgilerinin bazı bölümlerini siliyor.

Plos Pathogens dergisinde yayınlanan yeni çalışmada ise araştırmacılar, virüsü zarar vermeyecek hale getirdiler.

Oxford Üniversitesi’nden kanser araştırmaları uzmanı İngiliz profesör Leonard Seymour, "Geliştirdiğimiz yönemin kullanımı kolay. Bu yöntem belli hastalıklı bölgelere özel müstakbel iyileştirici virüslerin geliştirilmesine yardım edebilir. Bu modifiye edilmiş virüs, yaptığımız laboratuvar deneylerinde etkili oldu. Ancak hastalara uygulanması için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor ve bu muhtemelen en az iki yıl sonra bu gerçekleşebilir" diye konuştu.

Profesör Seymour, bu tür teknolojinin geliştirilmesi için birkaç klinik deneylerin dünya genelinde sürdürüldüğünü, ancak tedavinin genel olarak hastalarda başka yan etkilere yol açtığını belirtti.

"Biz insanlardaki kanser hücrelerini yok eden hastalık yapmayan bir virüsün üretiminin mümkün olabileceğini gösterdik" diyen profesör, ‘bunun kanser araştırmalarında çok büyük bir alan haline geldiğini ve klinik deneylerin çok maliyetli olduğunu ve bunların desteklenmesi için paraya ihtiyaç olduğunu’ da kaydetti.

Profesör şöyle devam etti:

"Virüsümüzü zarara yol açabileceği bölgelerde etkisiz kılmayı başardık. Bulgularımız kanser hastalığını da aşıyor, zira söz gelimi hepatit gibi farklı hastalıklara saldıran ve canlıya zarar vermeyen farklı virüsler yaratabilirsiniz. Bu tedavinin bağışıklık sistemine savaş açan farklı tümörlerde işe yarama potansiyeli var."  kaynak