KANSER HASTALIĞI

GENEL SEBEPLERİ

kanseerrrr Dengesiz beslenme
% 35

Sigara
% 30

Enfeksiyon hastalıkları
% 10

Mesleki nedenler
% 4

Alkol
% 3

Çalışma yerinin tozlu ve pis olması
% 2

Gıdalara konan katkı maddeleri
% 1

Kalıtım

Yapılan incelemelerde kanserin, kalıtsal olduğu saptanmıştır. Ancak, kalıtsal olarak geçen, kanserin kendisi olmayıp, bazı organların zayıf ve kansere dayanıksız doğması ve gelişmesidir.

Tahriş ve yaralama

Herhangi bir organın sürekli tahriş olması veya yaralanması, ilerde kanser oluşumuna yol açabilir.
Örneğin ; ağızdaki çürük diş, diş etlerini tahriş eden protez, sürekli acı ve sıcak yeme gibi nedenlerle ağız ve dil kanseri oluşur.
Çok ve sık doğum yapan kadınlarda rahim ağzı defalarca yırtılır ve rahim kanserine zemin hazırlar.

Röntgen ışınları

Defalarca rötgeni çekilmiş organlarda kanser sık görülür.

Kozmik ışınlar

Güneşten gelen kozmik ışınlar, toprağa karışır ve yokolurlar. Ancak, beton ve taş yığınları bu ışınları geçirmezler. Dolayısıyla şehirlerde kanser riski fazladır.

Beslenme bozuklukları

Kansere yol açan başlıca etkendir. Şöyle sıralayabiliriz :

Katkı maddeleri : Bazı katkı maddeleri kansere zemin hazırlar. Bu nedenle, güvenilmeyen katı yağlar, limonatalar ve çikolatalar pek yenmemelidir. Tatlandırıcılar(sakkarin) : Tatlandırıcı olarak kullanılan sakkarin, bir gıda maddesi değildir ve böbreklere zarar verdiği gibi, mesane kanserine de neden olmaktadır. Küfler : Kuruyemişler üzerinde üreyen küfler, "aflatoksin" denilen kanser yapıcı maddeyi meydana getirirler. Kahve : Kahve içenlerde, içmeyenlere göre 2-3 misli fazla mesane ve pankreas kanseri ortaya çıkmaktadır. Alkol Yiyecekler ve hazırlanış şekli :

Fazla et yiyenlerde kalın bağırsak kanseri sık görülür. Proteinli gıdalar, 100 C üzerinde pişirildiklerinde kanser yapan maddeler oluşur. Aşırı ısıtılan yağlarda kızartılan yiyecekler kanser yapıcı olurlar. Kullanılmış yağları tekrar kullanmak ta sakıncalıdır. Hormonlu maddelerin kansere yol açtığı gözlenmiştir.

Dengesiz beslenme : Önemli bir yer tutmaktadır. Aşırı ilaç kullanma Gıdalardaki selüloz Ruhsal bozukluklar : Sinir bozuklukları, üzüntüler vücudu zayıf düşürür ve kişinin kansere yakalanmasını kolaylaştırır.