"Kanser Hastaları Hastalıklarını Bilmeli"

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Murat Koçer, kanser hastalığının tedavisinde daha iyi sonuç alınabilmesi için, hastaların hastalığının ne olduğunu bilmesinde yarar olduğunu bildirdi.

kemoterapininyanetkileri.hmedium Koçer, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, kanser hastalığının tanı ve tedavi olanakları ile mutlak ölümcül bir hastalık olmaktan çıkıp, tedavi edilebilir bir hastalık haline geldiğini söyledi.
Kanserin belirti ve bulgularının bulunduğu organlara göre değişim gösterdiğini ifade eden Koçer, vücutta hissedilen olağan dışı bir bulgu halinde hemen doktora başvurmak gerektiğini kaydetti.
Kanserde erken teşhis ve tedavinin "hayat kurtarıcı" olabildiğine işaret eden Koçer, erken teşhis ile tedavi şansının artacağını, tedavi giderlerinin azalacağını, doku ve organ kayıplarının önlenebileceğini vurguladı.
Koçer, kanser hastalığında erken tanı kadar moralin de önemli bir faktör olduğuna değindi. Kanser hastalarının hastalıklarını bilmesinin tedaviyi kolaylaştıracağını belirten Koçer, "Kanser hastalarına hastalığının söylenmesinden yanayız. Hasta, hastalığını bildiği için iyileşmek için daha fazla mücadele edecek ve tedaviye daha kısa sürede yanıt verecektir" diye konuştu.kaynak