Kanser hakkında bilgi verildi

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde Doktor Yusuf Azizoğlu Devlet Hastanesi’nde doktorlar tarafından kanser hakkında hastane personeline bilgi verildi.

 

Silvan Doktor Yusuf Azizoğlu Hastanesi doktorları tarafından kanserin tanımı, kanserin nedenleri, kanser çeşitleri ve kanserin tedavi yöntemleri hakkında hastane personeline bilgi verildi. Kanserin vücudun tüm doku ve organlarını tutabileceğini belirten doktorlar “Geliştikleri yerde sınırlı kalan kitlelere iyi huylu tümörler, yayılıp çevre dokuları işgal eden ve diğer organlarda tekrar tümör odakları oluşturan kitlelere ise kötü huylu tümörler veya kanser denir” dedi.
KANSER BİLGİLENDİRMESİ
Sigaranın neden olduğu hastalıkların kalp ve kan dolaşımı hastalıklarından kalp krizi, damar tıkanması, kangren ve felçtir. Solunum yolları ise kronik bronşit, amfizem, astım olduğunu belirten yetkililer, diğer hastalıklar ise erkek ve kadınlarda kısırlık, kadınlarda erken menopoz, prematüre doğum/düşük, cildin erken yaşlanması, katarakt, tat ve koku alma duyularında zayıflama olduğunu kaydetti. Kanserde erken tanının tedavi şansını artırdığını bildiren doktorlar, erken tanının tedaviyi kolaylaştırdığı, tedavi giderlerini azalttığı doku ve organ kaybını önlediği, her şeyin en önemlisi hayat kurtardığı söyledi.