Kanser ekibinde bir Türk

6a00d83451b46269e200e553c847438833-800wi Tamer Önder’in de içinde bulunduğu uluslararası bir ekip, kimyasalın verildiği tümörün küçüldüğünü ve içindeki kanser kök hücre sayısının azaldığını keşfetti.

KANSER kök hücrelerini sağlıklı hücrelere zarar vermeden öldürebilen ve temizlenen tümörlerin tekrar ortaya çıkmasına engel olan ‘salinomycin’ isimli kimyasalı bulan ekipte araştırmacı Tamer Önder (29) de yer alıyor. Ekibin ‘Cell’ isimli bilimsel dergide yayınlanan makalesine göre ‘Salinomycin’, kemoterapi ilaçlarından 100 kat daha etkili.

Fareler iyileşiyor

Kök hücre üretimi yönteminin kanser ilacı araştırmalarında kullanılabileceği düşüncesiyle çalışmalara başladıklarını belirten Önder, “Toplam 16 bin doğal ve yapay kimyasal maddeyi denedik. Yaklaşık 30 tanesinin kanserin kök hücrelerini öldürdüğünü belirledik. Ve ‘salinomycin’ denilen kimyasalın sadece laboratuvar ortamında değil, kanserli fareler üzerinde de aynı etkiyi yarattığını belirledik. Genel kanı bu kanser kök hücrelerine ne verilirse verilsin dayanıklı olacaklarıydı. Ama biz bunların dayanıklı olmadığını gösterdik.”

İlaç için erken

‘Salinomycin’in henüz ilaç olarak kullanılamayacağını anlatan Önder, “Önce klinik deneylerinin yapılması gerekiyor. İlaç firmalarının buna ilgi göstererek ele alması gerekiyor. Biz 16 bin kimyasalı taradık. Ama ilaç firmalarında denenebilecek daha yüzbinlerce kimyasal var” diye konuştu. kaynak