Kanser Araştırma Kurumu en iyi örgüt seçildi

288186 Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu (TKASK), 102 ülkede 322 üyesi olan, alanında dünyanın en önemli sivil toplum kuruluşu kabul edilen Dünya Kanser Örgütü tarafından, “Yılın En Başarılı Kanser Örgütü” seçildi.

CENEVRE – İsviçre’nin Cenevre kentinde 27-31 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen Dünya Kanser Kongresi’nin ilk gününde yapılan törende TKASK, kurulduğu günden bu yana hem Türkiye içinde yaptığı projelerle birçok ilke imza atması, bilimsel araştırmalara destek vermesi, kanser konusunda bilgi düzeyinin artırılmasına yönelik faaliyetlerde bulunması hem de yurt dışındaki çalışmalarından dolayı “2008’in En Başarılı Kanser Örgütü” ödülüne layık görüldü.

“Yılın En Başarılı Kanser Örgütü” ödülünü almaktan dolayı Türk hekimleri adına gurur duyduklarını belirten TKASK Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, “Ödül, kanser konusunda Türkiye’deki yönelimlerin doğru olduğunun dünya tarafından kabul edildiği anlamını taşımaktadır. Bu, Türkiye’nin başarısıdır. Türkiye’de kanser alanında bir cemiyet ilk defa böyle bir ödüle layık görüldü” diye konuştu.
TÜRKİYE’DE BİR İLK
Kurumlarının kazandığı bu ödülün Türkiye’de bir ilk olduğunu ve bu ödülün kurumlarını güçlendiğini, cesaretlendiğini ve bu moralle çalışmalarına devam edeceklerini belirten Kutluk, kurumun başarısında hekimlerin yanı sıra vatandaşların verdiği desteğin de önemli etkisi olduğunu ifade etti.
Ödül törenine, Amerika, Almanya, Fransa, İsviçre, İngiltere, Hindistan ve Japonya gibi gelişmiş ve gelişmekte olan tüm üye ülkelerin kanser örgütlerinin temsilcilerinin de katıldığını belirten Kutluk, Dünya Kanser Örgütü’nün, kanseri, “tedavi edilemez bir hastalık” olmaktan çıkarmayı hedeflediğini söyledi.
TKASK Başkanı Prof. Dr. Kutluk, kurumu adına ödülü, Dünya Kanser Örgütü (UICC)yöneticilerinden Prof Dr. Helen Sancho-Garnier ‘den aldı. Kutluk, törende yaptığı konuşmada da “Sadece ulusal değil uluslararası bir örgütün üyesi olmaktan gururluyuz. Başarımıza emeği geçen üyelerimize, gönüllülerimize, çalışma arkadaşlarımıza ve hepsinden önemlisi ülkeme teşekkür ediyorum” dedi.
İLKLERİN ALTINDA BİZİM İMZAMIZ VAR
Prof. Dr. Kutluk, 1947’de 57 sivil toplum lideri tarafından kurulan TKASK’nın Türkiye’nin ilk kanser örgütü olduğunu söyledi. Dünyanın en eski kanser örgütlerinden biri olan kurumun, Türkiye genelinde 8 ilde şubesi bulunduğunu belirten Kutluk, kanserden korunma, kanserin kontrolü, araştırmaların desteklenmesi, halkın bilinçlendirilmesine yönelik eğitim çalışmaları, tütünle mücadele, egzersizin önemi ve eğitim materyallerinin oluşturulması gibi konularda çalışmalar yaptıklarını anlattı.
Kutluk, Türkiye’nin ilk kanser hastanesinin 1962’de Ankara’da TKASK Ahmet Andiçen adıyla kurulduğunu anlatarak, kurumun Türkiye’de ilklere imza attığını söyledi. Türkiye’deki ilk kanser dergisinin, kurumları tarafından 1973’te çıkarıldığını, ilk kanser kongresinin 1975’te yapıldığını ve o günden bugüne kadar her 2 yılda bir düzenlendiğini dile getiren Kutluk, “TKASK, 1994’ten bu yana kanser yararına koşular düzenledi. Web tabanlı kanser bilgilendirme hizmetleri verdi. 2003’te Avrupa Kanser Liglerine üye oldu ve 2004’ten bu yana Dünya Kanser Örgütü’nün ‘Kanser Günü’ kampanyalarını yürüttü. Nisan ayının ilk haftasının Türkiye’de ‘Kanser Haftası’ olarak kabul edilmesini sağladı. Hacettepe Umut Evi Projesini’ni destekledi. 2006’da Tükiye’de ilk ‘Kanserli Hastalar Kongresini’ düzenlendi ve “Avon’la Sağlığa Yolculuk” projesi kapsamında ilk Meme Kanseri Bilgilendirme Hattı’nı kurdu.” diyerek anlattı.
TKASK’nın, ülke çapında yaptığı ilk çalışmalar sayesinde uluslararası platformda yer bulduğunu ifade eden Kutluk, 1969’dan bu yana üyesi oldukları UICC ile birçok ortak proje hazırladıklarını söyledi.
Avrupa Kanser Cemiyetlerinin yönetim Kurulu üyeliğini yürüten ve Dünya Kanser Örgütü Yönetim Kurulu üyeliğine de seçilen Prof. Dr. Tezer Kutluk, “Bu sayede ülkemizi uluslararası arenada daha iyi temsil etme fırsatı bulacağız” diye ekledi.