Kanser ağrısının çözümü var!

Kanser ağrısı çekmek kader değil. Tam tersi, çözümü en zor olanlardan biriymiş gibi görünmekle birlikte, ağrı bilimi uzmanlarının kolay çözdükleri ve en fazla başarı elde ettikleri ağrıların başında geliyor. Uzmanlar “Kanser ağrılarının yüzde 85’i ilaç tedavisiyle giderilebilir” diyor.

Ağrı yaşamımızın gerçeklerinden ve sık karşılaştığımız bir sorun. Dünya Ağrı Enstitüsü Vakfı CEO’su ve Türk Ağrı Derneği BaşkanıProf. Dr. Serdar Erdine, ağrı biliminin gelişmesinin kanser ağrısına çözüm bulmak amacıyla başladığını söylüyor.

“1970’li yılların sonunda kanser ağrısı, ilgili kurumlar tarafından daha fazla ciddiye alınmaya başladı” diyen Erdine, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) kanser ağrısında uygulanmasını önerdiği, “Merdiven sisteminin” başarılı sonuçları olduğuna dikkat çekiyor. Merdiven sistemi kanser ağrısında ilaçların nasıl kullanılacağını gösteriyor.

‘MORFİN BAĞIMLILIK YAPMAZ’
Kanserin ilk evresi ile ağrının ilk evresinin birbiriyle ilgisi olmadığını söyleyen Prof. Dr. Erdine, birinci basamakta, basit ağrı kesicilerin kullanıldığını, ikinci aşamada morfin tipinin zayıfı anlamına gelen ilaçlara geçildiğini belirtiyor. “Üçüncü evrede kuvvetli morfin kullanıyoruz” diyen Erdine, genel inanışın tersine morfin benzeri ilaçların; ağrılı kanser hastalarında bağımlılık yapmadığına dikkat çekiyor.

“Morfinin bağımlılık yaptığı düşüncesi yanlıştır, tam tersine bir ülkenin uygarlık seviyesi belirlenirken morfin tüketimine bakılır” diyen Erdine, morfin tüketiminin fazla olmasının iyi bir gelişme olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve doğru hastaya doğru uzman denetimi altında verilen morfinin bağımlılık yapmadığını söylüyor.

KANSER AĞRISININ ÇÖZÜMÜ VAR
Prof. Dr. Erdine, merdiven sistemi ile kanserli hastaların yüzde 85’lik bölümünün ağrılarının sadece ilaç kullanarak ortadan kaldırılabildiğini geride kalan yüzde 15’lik bölüm için ise girişimsel yöntemler uyguladıklarını söylüyor. Bu yöntemlerden birinin de morfin pompaları olduğunu belirten Erdine, morfin pompalarının omurilik kanalının içine konulup hastaya verilmesi halinde, ağızdan verilen ilaç dozunun 100’de bire düşürüldüğünü, bunun çok daha az morfinle çok daha uzun süreli ve daha olumlu sonuç anlamına geldiğini söylüyor.

Erdine’ye göre, kanser ağrısı çözümü en zor gibi görünen ağrı türlerinden olmakla birlikte, ağrı bilimi (Algoloji) uzmanları tarafından en kolay çözülen ve en fazla başarı elde edilen ağrı türü olarak değerlendiriliyor.

HAFTALIK REÇETE HASTALARI ZORLUYOR 
Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) İlaç Bağımlılık Komitesi Üyesi de olan Erdine, Türkiye’ de ilaç yazma konusunda getirilen kısıtlamanın hem kendileri hem de hastalar açısından zorluklara neden olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye’de kanser hastaları için morfin ve benzeri ilaçları sadece haftalık reçete olarak yazabiliyoruz” diyor.

Erdine, kırmızı ve yeşil reçete kısıtlamasının hastaları mağdur ettiğini, Romanya’da bu sürenin 30 gün, Avrupa’da ise 100 gün olduğunu belirterek; “Bu 1 haftalık kısıtlama yüzünden hastalarımız reçete almak için her ay kuyruğa girmek zorunda kalıyorlar” dedi.

AĞRISIZ DA YAŞANIR
Günümüzde bir kanser hastasının doğru merkeze ulaşması halinde ağrısız da yaşayabileceğine dikkat çeken Erdine, onkoloji, algoloji ve ağrı merkezlerinde bu konuda çok olumlu sonuçlar alındığını söylüyor. “Şu an birinci basamak hekimlerine eğitim veriyoruz.

Onları eğittiğimizde bu konunun çözümünde önemli ilerlemeler sağlayacağız” diyen Erdine, merdiven sistemini öğrettikleri hekimlerin, sistemi doğru şekilde uygulamalarının, hastaların ağrılarının azaltılmasında çok önemli yer tutacağına inandığını söylüyor.Kaynak