Kalın Bağırsak Kanseri

Bağırsak kanserinin tanısı günümüzde gelişen teknolojiye pararel olarak çok kısa zaman diliminde koyulabilmektedir. Kolonoskopi işlei yardımıyla kolon kanseri şüphesi olan hastanın bütün kalın bağırsağı görüntülenir.

KOLON KANSERİ TANISI

Bağırsak kanserinin tanısı günümüzde gelişen teknolojiye pararel olarak çok kısa zaman diliminde koyulabilmektedir. Kolonoskopi işlei yardımıyla kolon kanseri şüphesi olan hastanın bütün kalın bağırsağı  görüntülenir. Bu sırada, bağırsakta polip oluşumları varsa kolonoskopi sırasında alınır ve pataloji açısından incelenir. Kanser riski altında  kişiler ve polip alınan kişiler kolonoskopi ile takip edilir. Doktorun gerekli gördüğü zaman aralıklarında tarama amaçlı olarak bu yöntem tekrarlanır.

 Kolon kanserinde tanı amaçlı kullanılan diğer bir yöntem video görüntüleme ile yapılan sigmoidoskopi işlemidir. Kolonun alt kısmının incelenmesinde kullanılan bir yöntemdir. Ayrıca gaitada gizli kan araştırılır. Yani dışkıda kan arama yöntemi ile dışkıda saptanması zor olan az miktardaki kanamalar saptanır. Bunların dışında gerekirse bağırsaktan parça alınır ve incelenir.

KOLON KANSERİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Kolon kanserinin tedavisi cerrahidir. Tümörlü olan kısım cerrahi yöntemlerle çıkarılır. Daha sonra bağırsağın çıkarılan yerinin alt ve üst tarafı birbirine bağlanır. Eğer kanser anüse yakın bir yere yerleşmişse bu bölgenin kısa olması ameliyatın şeklini değiştirir. Bu ameliyatta anüs tümüyle çıkarılır ve kolon, karın duvarına bağlanır.

Radyoterapi tedavisi kolon kanserinde kullanılmaz. Fakat kemoterapi (ilaç tedavisi) hastalara ameliyattan sonra uygulanabilir.

KOLON KANSERİNDEN KORUNMA

Fazla lifli gıdalarla beslenme kolon kanserine karşı koruyucudur.Tüketilen maddeler direk sindirim sistemi ile ilişkili olduğu için  besin maddeleri kanser oluşumunu direk olarak etkileyen bir faktördür. Tüketilen besinlerde bulunan lif miktarı  kolon kanseri görülme sıklığını azaltmaktadır. Çünkü bu maddeler, kanserojen maddelerin yoğunluğunu azaltmaktadır.

Yağlı besinlerle kolon kanseri arasında doğrudan ilişki vardır. Yağ oranı az besinlerin tüketilmesi gerekir. Kırmızı et ve yağlı besinler kolon kanseri ihtimalini arttırmaktadır. Yağ miktarı fazla olan besinlerin de kullanımından sakınmamız önemlidir.Bu nedenle bu besinlerin az miktarlarda tüketilmesinde fayda vardır.

Kolon kanserinden korunmanın bir diğer yolu ise düzenli kontroller yaptırmaktır. Yapılan muayene ve kolon görüntüleme yöntemleri hastalığı önlemek veya erken tanı koymak için gereklidir. Özellikle ailesinde kolon kanseri olanların ve risk altındaki kişilerin yaptırması gerekir.

Egzersiz yapmak, yeşil çay tüketmek bağırsak düzenini sağladığından dolayı koruyucudur. Yeşil çayda bulunan bir maddenin kanser gelişimini önlemede etkili olduğu belirtilmektedir. Kaynak