Kadınların Bilmeleri Gereken Kanser Belirtileri

Kadınların Bilmeleri Gereken Kanser Belirtileri

Kadınlar kanser testleri, sağlık kontrollerini yaptırmak gibi konularda erkeklerden daha tetiktedirler. Fakat bu tüm kadınlarda böyle olmayabilir.

Daha genç yaştaki kadınlar kanser semptomlarına karşı daha önemsemez bir tavır içinde olabilirler. Yapılan araştırmalar da bunu göstermektedir. Amerika’da Philadelphia Kanser Merkezinin araştırmasına göre genç yaştaki kadınlar kanser vakasının yaşlı insanların bir problemi olduğunu düşünmekte ve bu konuyu pek önemsememektedir. Fakat istatistiksel verilere göre genç kadınlar arasında da kanser vakaları yaygındır.

Bu yüzden tüm yaş gruplarındaki kadınların aşağıdaki olası kanser belirtilerini bilmelerinde fayda vardır. Bu kanserin erken teşhisinde önemli rol oynayabilir.

İzah edilemeyen kilo kaybı

Kadınların çoğu çaba göstremeden kilo vermekten keyif alır. Fakat gıda alımını azaltmadan veya egzersiz yapmadan oluşabilecek kilo kayıpları ( özellikle kısa zamanda fazla kilo verme ) kanser belirtisi olabilir. Bundan dolayı kilo kaybının nedeninin araştırılması için gerekli testleri yaptırmak gerekir.

Tiroid hormonunun aşırı çalışması da elbette ki kilo kaybının bir nedeni olabilr. Fakat ilk önce kilo kaybının kanser belirtisi olup olmadığına bakılmalıdır.

Karın şişliği

Karın şişliği çoğu kadının yaşadığı yaygın bir sorundur. Bu durum yumurtalık kanserinin de işareti olabilir. Eğer karın şişliğine karın ağrısı, pelvik ağrısı ve idrar yapma problemleri ( birden idrar yapma isteği ) gibi belirtiler de eşlik ediyorsa yumurtalık kanserinden şüphelenilebilir. Tabi eğer çok fazla yemek yenmiyorsa…

Eğer karın şişliği hemen hemen her gün oluyorsa ve birkaç haftadır devam ediyorsa hekime görünmek gerekir. Hekim kan testi, sağlık geçmişi gibi verilere bakacaktır. Ayrıca bilgisayarlı tomografı taraması yapacaktır.

Memedeki değişmeler

Memedeki bazı değişmeler meme kanseri işareti olabilir. Memelerde oluşan yumrular, kızarıklık, renk değişimleri, meme derisinde kalınlaşma gibi belirtiler meme kanserine işaret edebilir.

Aynı şekilde eğer meme uçlarında emzirme yapılmadığı halde değişmeler varsa yine hekime görünmek gerekir.

Hekim kontrollerde sağlık geçmişine, meme kontrolüne ve mamogram, ultrason, MRI ve belki de biyopsi sonuçlarına bakacaktır.

Periyodik dönemler arasında kanama veya diğer olağan dışı vajinal kanamalar

Bu durum kolorektal kanser belirtisi olabilir. Hekim hastalık geçmişine, ultrason ve biyopsi sonuçlarına bakabilir.

Cilt değişiklikleri

Benlerde meydana gelen herhangi bir değişme cilt kanseri işareti olabilir. Ayrıca ciltte meydana gelen renk değişmeleri de cilt kanserine işaret edebilir. Ciltte ani kanama ve şiddetli dökülmeler de hekim kontrolünü gerektirir.

Yutkunmada zorluk

Yutkunmada zorluk yaşanması mide-bağırsak kanserinin bir işareti olabilir. Tabi yutkunma zorluğu başka nedenlerden de kaynaklanabilir. Emin olmak için hekime danışmak gerekir. Hekimin yapacağı testlerle teşhis koyulacaktır.

Idrar ve katı dışkıda kan

İdrardan kal gelmesi ve katı dışkıda kan olması kolon kanserinin belirtisi olabilir. Emin olmak için kolonoskopi yapılır.

Karın ağrısı ve depresyon

Karın ağrısından şikayet eden ve depresyon sorunu olan kadınların bir kontrol yaptırmalarında fayda vardır. Bazı araştırmalar depresyon ve pankreas kanseri arasında bir bağantı bulmuştur. Fakat bu bağlantı net ve açık değildir.

Hazımsızlık

Hamilelik sürecinde gebe kadınların kiloları arttıkça hazımsızlık sorunu da gelişebilmektedir. Fakat hazımsızlık açık bir neden yokken bir uyarı işareti olmaz. Fakat yine de hazımsızlık yemek borusu, mide ve gırtlak kanserinin erken bir işareti olabilir.

Ağızdaki değişiklikler

Özellikle sigara içen insanlar için ağız içi ve dudak bölgesi için riskler bulunmaktadır. Ağız içindeki beyaz lekeler, dildeki beyaz noktalar lezyon olabilir. Bular ağız kanserine yol açabilir.

Ağrı

İnsanlar yaşlandıkça daha fazla ağrı ve acı çekebilirler. Bu ağrılar bazı kanser türlerinin de belirtisi olabilir. Ağrı ve acılar sürekli oluyorsa ve görünürde bir sebep yoksa hekim konrolü faydalı olacaktır.

Lenf bezlerinde değişiklikler

Eğer koltuk altında veya boyunda lenf bezlerinde şişlik veya yumrular varsa bu durum ciddiye alınmalıdır. Özellikle 1 aydan daha uzun süredir lenf bezlerinde şişme ilerliyorsa hekime görünmek gerekecektir.

Ateş

Bir grip veya herhangi bir enfeksiyon durumu olmadan yaşanan ateş durumu kanser işareti olabilir. Ateş durumu sıklıkla kanser yayıldıktan sonra olur. Ateş durumu lösemi veya lenfoma kanserinin belirtisi olabilir.

Bitkinlik

Bitkinlik kanserin semptomlarından birisidir. Fakat elbetteki bitkinlik birçok durumdan ( demir ekisliği, su kaynı, aşırı çalışma, stres ) kaynaklanabilir.

Sürekli öksürük

Öksürük durumu genelde soğuk algınlığı, grip, alerji gibi etkenlerden kaynaklanır. Fakat çok uzun süren öksürük ( 3 – 4 haftadan daha uzun ) dikkate alınmalıdır ve önemsenmelidir. Hekime danışmak gerekir. Hekim boğaz kontrolü, akciğerlerin kontrolü gibi testlerle teşhiste bulunacaktır.Kaynak