Kadınlarda Aşırı Kilo Kanser Riskini Arttırıyor

Yapılan son araştırmalara göre kadınlarda aşırı kilo kanser riskini yüksek alkol tüketimine göre daha fazla arttırıyor.

3 (129) Kanser nedenlerine baktığımızda sigara hâlâ ilk sırada yer alıyor. Britanya’daki Kanser Araştırma Merkezi’nin sonuçlarına göre sigara içen erkeklerin % 23’ü, kadınların ise % 15.6’sı kansere yakalanıyor.

Ancak araştırmalara göre 2. sırada sürpriz bir neden çıktı. Profesor Max Parkin, kadınlarda aşırı kilonun kanser riskini arttırdığı sonuçlarına ulaştuıklarını söyledi.

Parkin "Erkeklerde meyve ve sebze yemenin kansere karşı korumada çok önemli olmasını beklemiyorduk ve kadınlarda da aşırı kilonun, alkolden daha fazla kanser riski oluşturmasını beklemiyorduk." dedi.

Bu çalışma Britanya Kanser Dergisi’nde yayınlandı ve kanserin nedenlerinin hemen hemen yarısının yaşamımızdaki seçimlerimizden kaynaklandığı açıklandı.

Sigara, içki ve aşırı yeme ya da yanlış şeylerle beslenme, kanserin sebelerinin % 40’ını oluşturduğu ortaya çıktı. Erkeklerde neden olarak sigara ilk sırada yer alırken onu neden olarak yeteri kadar sebze ve meyve yememe takip ediyor. Bunların dışında meslek ve güneşe maruz kalma da kansere katkıda bulunan sebepler olarak gösteriliyor.

Parkin "İnsanların çoğu kanserin kader ya da genlerle alakalı olduğunu, şanssızlıkları nedeniyle kanser olduklarını düşünüyorlar. Ancak tüm kanıtlara baktığımızda kansere sebep olan şeylerin % 40’ı değiştirebileceğimiz şeylerden oluşuyor." dedi.

Aynı araştırmalarda kadınlardaki kanser sebeplerine bakıldığında aşırı kilo % 6.9 ile önemli bir yere sahip.kaynak