İsveç’te kanser az gelirlileri vuruyor

Leukemia_cells STOCKHOLM (İHA) – İsveç’te yapılan araştırmalar, kansere yol açan sigara içme alışkanlığı ve şişmanlığın en fazla eğitim ve geliri düşük gruplar içinde görüldüğünü ortaya koyuyor.
İsveç’te her yıl 50 bin kişi kansere yakalanıyor, her sene kanserden 22 bin kişi ölüyor.
Araştırmada, işsizler arasında şişmanların oranı yüksek gelirli memurlara göre 4 kat fazla. Stockholm’de Türklerin ve yabancıların yoğun bulunduğu Rinkeby semtinde 9 yaşına kadar obez çocukların sayısı zengin semti Djurholm’deki çocukların oranından 6 kat fazla.
Kanser Fonu yöneticileri önleyici çalışmalarla kansere yakalananların sayısını 3’te bir oranında azaltabilecegini söylüyorlar. Son 30 yıl aşırı şişman gençlerin sayıları 2 kat, son 20 yıl içinde de şişman çocukların sayıları 3 kat arttı.
Kanser Fonu, son yıllarda kanser vakalarında aşırı bir artış görüldügünü ve sadece İsveç’te ilerde her 3 kişiden birinin kansere yakalanacağını belirterek önlem alınmaması halinde 20 yıl içinde kanser hastalığının iki kat artacağını ifade ediyor. Şişmanlık ile kanser arasındaki ilişkinin insanlara anlatılması halinde kanser vaklarının 3’te bir oranında azalabileceğini söyleyen yetkililer, insanların kansere karşı bilgilendirilmesi için hükümetlere harekete geçme çağrısında bulunuyorlar.kaynak