İLAÇ GİBİ GELDİ

ABD’li ilaç şirketi Amgen, 700 milyon dolar değerindeki Türk ilaç şirketi Mustafa Nevzat’ı satın aldı. 1923’te kurulan Mustafa Nevzat, ilaç ve ilaç hammaddesi üreterek yılda 200 milyon dolar ciro elde ediyor

vitamin_kilo_glr ABD’li biyoteknoloji şirketi Amgen, Mustafa Nevzat İlaç Sanayii AŞ ile yüzde 95.6 hissesini satın almak üzere anlaşma sağladığını duyurdu. Dünyanın en büyük biyoteknoloji şirketlerinden biri olan Amgen’in, 700 milyon dolar değerindeki Türk ilaç şirketi Mustafa Nevzat’ın hisselerini almak üzere anlaşma sağladığı belirtildi. Açıklamaya göre, tamamı peşin olarak gerçekleştirilecek satın alma işleminden sonra, “Amgen’in büyük, hızlı büyüyen ve gelişmekte olan Türkiye ile çevresindeki öncelikli pazarlarda varlığını önemli ölçüde artıracağı” ifade edildi. Yaklaşık 90 yıllık köklü bir geçmişi olan Mustafa Nevzat, Türkiye’de hastane pazarı ile enjektabl ilaçlarda lider konumunda bulunuyor. İhracatı hızla artan, 2011 yılında yaklaşık 200 milyon dolar gelir sağlayan Mustafa Nevzat; son 5 yılda çift haneli oranlarda büyüme kaydetti.

İnovatif ilaçlar Amgen Şirket ve Operasyonlar Başkanı Robert A. Bradway, faaliyet gösterdikleri tüm pazarlarda hastalara inovatif ilaçlar sunduklarını belirterek, “Mustafa Nevzat’ın çalışanları ve yönetim ekibi ile birlikte; Türkiye ve çevresindeki pazarlarda yüksek kaliteli ve inovatif ilaçlarla faaliyetlerimizi artırmayı planlıyoruz” dedi.
 Rekabet Kurulu inceliyor İki şirketin yönetim kurulları tarafından onaylanan satın alma işlemi, Rekabet Kurulu onayı dahil olmak üzere alışılagelmiş kapanış şartlarının yerine gelmesine bağlı olarak tamamlanacak. Açıklamada Amgen’in Türkiye ve çevresindeki bölgeye odaklanmasının, uluslararası ana büyüme stratejisinin bir parçasını oluşturduğu belirtilerek şöyle denildi:  “Türkiye’de 2010 yılında ofis açan Amgen, bugüne kadar iki ürünü pazara sunmuş bulunuyor. Amgen, güçlü ürün portföyünü Türkiye ve diğer pazarlardaki hastalara yararlı olmak üzere geliştirmeyi hedefliyor” denildi.
‘Birliktelik bölgesel lider yaratacak’
Mustafa Nevzat Genel Müdürü Levent Selamoğlu da anlaşma hakkında şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu işlem; Mustafa Nevzat, için çok çekici bir fırsat sunuyor. Mustafa Nevzat ve Amgen birlikteliği; Türkiye’de benzersiz kabiliyetleri, bölgede ve diğer gelişmekte olan pazarlarda ise büyüme potansiyeli olan bir lider yaratacak. Amgen kaynakları yatırımda süreklilik sağlayacak.”
Nasdaq’ta işlem görüyor
Amgen yenilikçi beşeri ilaçlar keşfeden, geliştiren ve kullanıma sunan bir firma olarak biliniyor. 1980’den beri biyoteknoloji alanında çalışan Amgen’in ürettiği ilaçlar, kanser, böbrek hastalığı, romatoid artrit, kemik hastalığı ve diğer ciddi hastalıklarla mücadele konusunda yoğunlaşıyor. ABD’de içinde 8, ayrıca 39 ülkede üretimi ya da iştiraki bulunan Amgen’in hisseleri Nasdaq’da işlem görüyor.  Türkiye’nin köklü ilaç firmalarından olan Mustafa Nevzat, 1923’te Üsküdar’da Mustafa Nevzat Pısak tarafından kuruldu. 8 kişiyle kurulan laboratuvar, 1957’de Mecidiyeköy’e taşındı ve şirket oldu. 1984’te Yenibosna fabrikası kuruldu. Çayırova’da hammadde üretim tesisleri olan şirket, 1200 kişilik uzman kadrosu ve modern tesisleriyle önde gelen ilaç ve ilaç hammaddesi üreticilerindendir.
ABD’ye kanser ilacı ihraç eden ilk ve tek firma
Temmuz 2004’te Mustafa Nevzat’a ampisillin sodyum/sulbaktam sodyum üretimi için Almanya’dan EU-GMP Sertifikası verildi. Bu sertifika 2007 ve 2009 yıllarında yapılan denetimlerle yenilendi. 2005 yılında Mustafa Nevzat, ürünlerinin ABD’de satış, pazarlama ve dağıtımı için imzalamış olduğu stratejik ortaklık anlaşmaları ile Türk İlaç Endüstrisi’nde yerli firmalar adına da çok önemli bir başarıya imza attı ve diğer Türk şirketlerinin de önünü açtı. Hammadde ve mamül üretim tesisleri Kasım 2006’da ABD Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) tarafından denetlendi ve onaydan geçti. Haziran 2009’da tekrar onaylandı. Mustafa Nevzat mamul ürüne yönelik olarak FDA onayı almış ilk Türk ilaç üreticisi oldu. Mayıs 2007’de Türkiye’den ABD’ye ilk ilaç ihracatı gerçekleştirildi. 2010 Mayıs ayında kanser ilaçları üretim ünitesi FDA, temmuz ayında ise Avrupa İlaç Kurumu’ndan onay aldı. 2010 Aralık ayında ise, Türkiye’den ABD’ye ilk kanser ilacı sevkiyatı gerçekleştirildi. kaynak