Hızlı kilo kaybına dikkat!

diyet_her_kadin_guzeldir Ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

 

Burdur Devlet Hastanesi Kanser Araştırma Merkezi sorumlusu Dr. Betül Gencer, hızlı kilo kaybı, ağrı, ülser, büyüyen, kanayan, kaşınan leke, siğil, ben, hazımsızlık veya yutma güçlüklerinin kanser belirtisi olabileceğini söyledi.
Dr. Betül Gencer, ‘Kanser Haftası’ münasebetiyle kanser hastalıkları ve tedavisi hakkında gerçekleştirdiği çalışmalarla ilgili bilgi verdi.
Rahatsız edecek derecede öksürük ve boğuk ses, öksürükle kanlı balgam çıkmasının da kanser açısından tehlikeli olabileceğini belirten Gencer, şunları söyledi: "Kalıtım, tahriş ve yaralanmalar, radyasyona maruz kalma, güneş ışınları, hava kirliliği, sigara ve alkol kullanımı, bazı virüsler, beslenme alışkanlıkları kanserin genel sebepleridir."
Kanserde erken teşhis tedavinin iyileşmede her zaman şansı artırdığını vurgulayan Gencer, "Erken tanı ile doku ve organ kaybını önlenir. Sakatlık riski en aza iner ve tedavi giderleri azalır. Bu hastalık sigara içmemek de oldukça önem taşır. Eğer hasta sigara içiyor ve bırakamıyorsa en azından başkasının yanında içmemesi gerekir. Haftada en az 2 kez 30 dakika egzersiz yapmakta kanser tedavisinde sürekli olarak yapılması gereken yöntemlerdendir." diye konuştu.
Kanser hastalarının günlük sebze meyve ihtiyacını artırması gerektiğine değinen Dr. Gencer, hayvansal yağ alımının kısılması gerektiğinin de altını çizdi.
Katkılı gıdalar yerine doğal besinler tercih edilmesi gerektiğinin üzerinde duran Gencer, şöyle devam etti: "Kanserli hastaların kati surette alkollü içecekleri içmekten sakınması lazım. Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak ta bu hastalığı tetikleyebilir. Özellikle çocuk ve gençlerin güneşten kaçınması gerekir. Tüm evli kadınlar rahim ağzı, 40 yaş üzeri bütün kadınlar meme, 50 yaşın üzeri herkes kalın barsak ve rektum kanserlerini önlemek için sağlık taramalarına katılması gerekir."

kaynak