Her derde deva!

Üzüm ve üzüm suyu bakın nelere iyi geliyor

Üzüm ve üzüm suyunun kan yapıcı ve antioksidan özelliklerinin yanı sıra bilinmeyen bir çok özelliği bulunuyor. Uzmanlar vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan üzümsuyunun kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi olduğunu belirtiyor.
Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, A, B ve C vitaminleri, potasyum ve demir açısından oldukça zengin olan üzüm suyunun, vücudun hastalıklara karşı direncini arttırdığını söyledi.

Bilinen özelliklerinin yanı sıra içeriğindeki antioksidan birleşikler sayesinde kanser hücrelerinin oluşumuna engel olduğunu ifade eden Prof. Dr. İnanç, üzüm suyunun kan sulandırıcı özelliği ile de kalp krizi riskini azalttığını kaydetti.

Üzüm suyunun içeriğindeki antioksidanlar cildin yaşlanmasını geciktirdiğini belirten İnanç, şunları dile getirdi: “Halk arasında bitkisel süt olarak da bilinen üzüm suyunun faydaları saymakla bitmiyor. Kanda oksijen taşıyan hemoglobin hücrelerinin oluşumunda gerekli olan demir ve potasyum açısından zengin olanüzüm suyu, toksit maddelerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca bu özellikleri vücudu enfeksiyonlara karşı korur ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.”

Ayrıca üzüm suyunun içinde bulunan doğal şekerlerin çabuk çözünmesi nedeniyle iyi bir enerji kaynağı olduğunu dile getiren İnanç, şöyle devam etti:

“İçeriğindeki maddeler sayesinde kanı sulandırıyor, kalp hastalıklarından, yüksek tansiyona, varisten, emboliye kadar birçok hastalığa karşı korunma sağlıyor. Özellikle kan pıhtılaşması ve damar hastalıkları konusunda problem yaşayan hastalara günde en az bir bardak üzüm suyuiçmesini öneriyoruz.”Kaynak