‘Hematolojik kanserlerde şifa oranı artıyor’

Lösemide izolasyon ve hijyen kuralların önemli olduğunu belirten Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlhami Kiki, ‘’Hematolojik kanserler artık büyük oranda şifa sağlanan hastalıklardır” dedi.

3 (161) ERZURUM – Türk Hematoloji Derneği ve A.Ü Tıp Fakültesi Hematoloji Anabilim Dalı tarafından, Atatürk Üniversitesi’nde (A.Ü) düzenlenen, ”Hasta ve Hasta Yakınlarına Yönelik Hematolojik Kanserler Bilgilendirme Toplantısı”nda, hematolojik kanserler, tanı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verildi.

AÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlhami Kiki, ”Akut lösemide ağız, cilt ve makat temizliği de önemlidir. Bu hastalıkta temas etmemenin rolü de büyüktür. Akut lösemilerde çocuklarda daha başarılı sonuçlar alınırken yaşlılarda bu oran düşüktür. Özellikle 60 yaş ve üzerinde şifa oranı çok düşüktür. Çocuklarda ise başarı oranı yüzde 70’lerdedir. Kronik lösemiler ise daha sinsidir. Oldukça yavaş seyirlidir. Uzun yıllar belirtisi görülmeyebilir. Ancak yine de Hematolojik kanserler artık büyük oranda şifa sağlanan hastalıklardır” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Gündoğdu da, ”Hematolojinin tanısında kan alımı ve görüntüleme sistemlerinden faydalanılır. Tanıda hasta ile kurulan iletişim ve diğer belirtiler de faydalı olur” diye konuştu.

2003 yılında lösemi tanısı konan ve hastalığı yenen Elif Gündüz, hastalığı süresince yaşadıklarını anlattı. Gündüz, ”Hastalığımı yenmemde bana destek olan doktorlarımın payı büyük oldu. Kendilerine çok teşekkür ediyorum” dedi.kaynak