Hem kadınlarda, hem erkeklerde!

En sık görülen tehlikeli tür…

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi (KETEM) Sorumlu Hekimi Patoloji Uzmanı Nazan Aksoy, meme kanseri ile ilgili KETEM’e kontrol için kendi kendine başvuru yapan olmadığını, risk grubundaki kadınları ise evlerine giderek ya da telefonla arayarak KETEM’e gelmeleri için ikna etmeye çalıştıklarını söyledi.Aksoy, yaptığı açıklamada, kanserde erken teşhisin sağlık maliyetlerini düşürdüğünü, en önemlisi de hayat kurtardığını vurgulayarak KETEM’lerin bu amaçla hayata geçirildiğini hatırlattı.

Kadınlar arasında en sık görülen kanser türünün meme kanseri olduğunun ve geç teşhis edildiğinde ölümle sonuçlanabilen meme kanserinde erken teşhisin hayat kurtardığının altını çizen Aksoy, şöyle devam etti:

‘Meme kanseri sadece Türkiye’de değil dünyada kadınların en sık karşılaştıkları bir kanser türüdür. Bu hastalığın ilk belirtisi memede daha önce olmayan ve daha sonradan oluşan bir kitledir. Memenin dıştan bakıldığın da şekil bozukluğu, çekilme, meme başından gelen kanlı akıntılar da hastalık belirtisi olabilir. Bu noktada böyle bir hastalıktan korunabilmek için birincisi periyodik olarak kadınların kendi kendilerine meme muayenesi yapmalarını öneriyoruz. Bunun dışında yılda en az bir kere sağlık profesörü tarafından muayene edilmelerini öneriyoruz. Bunların yanı sıra KETEM merkezlerinde tarama yaptırmalarını öneriyoruz.’

‘KENDİ KENDİNE KETEM’E BAŞVURU YAPAN YOK”

Aksoy, kadınların meme kanserine karşı kontrol amaçlı KETEM’e başvuruda bulunmadıklarını ifade ederek, kendilerinin risk grubundaki kadınların adreslerine giderek, ya da telefonla ulaşarak meme kanserine karşı kontrol yaptırmaları için kadınları KETEM’e davet ettiklerini anlattı.

KETEM’e ilginin istedikleri seviyede olmadığından yakınan Aksoy, şunları kaydetti:

‘Meme kanserine karşı KETEM’e kontrol için kendi kendine başvuru yapan yok, gelmeleri için biz ikna etmeye çalışıyoruz. Telefonla arayarak davetimizi kabul edenlerin yüzde 60’ına belki ulaşabiliyoruz. Bu noktada bir sıkıntı var. Burada belki bizim de hatamız var. Eleştirel olarak bakıyoruz. İnsanları daha fazla rahatsız etmeye çalışıyoruz. Ama asıl temel neden, insanların sağlıkları ile ilgili bir şikayetleri yok ise bu tür işlerle uğraşmak kendilerine çok da gerekli değilmiş gibi geliyor. Şikayetler ortaya çıkmadan kimse kontrole gelmek istemiyor.’

‘MEME KANSERİ ERKEKLERDE DE GÖRÜLÜYOR”

Meme kanserinin erkeklerde de görülen bir kanser türü olduğuna işaret eden Aksoy, ‘Kadınlarda meme dokusu hacmi olan bir şeydir ama erkeklerde böyle değildir. Yine bir kitle ile ortaya çıkar. Ama meme başı kanlı akıntılar kadınlara oranla erkeklerde daha uyarıcı bir bulgudur. Bu nedenle erkeklerde daha kolay anlaşılır’ dedi.

Aksoy, erkekleri de kontrol için KETEM’e davet etmeye başladıklarını ifade etti.Kaynak