Gümüşten kumaşla kanseri önlüyor

Genç girişimci Sencer Kaya’nın geliştirdiği gümüşten kumaş, vücudu radyasyondan koruyarak kanser riskini azaltıyor. Sağlıklı kumaş konusunda uzmanlaşan Kaya, diyabet hastaları ve hamileler için de özel ürünler üretiyor

863187432900 Genç girişimci Sencer Kaya, kısa sürede farklı bir başarı hikâyesine imza attı. Henüz üniversite yıllarında iş hayatına atılan Kaya, çocukluktan bu yana ilgili olduğu gümüşü kullanarak vücudu elektromanyetik radyasyondan koruyan kumaş icat etti. Günlük hayatta da kullanılan kumaşlardan, takım elbiseden çoraba kadar onlarca çeşit ürün geliştiren Kaya, birçok ülkeye ihracat yapıyor. Özellikle diyabet hastalarının ürünlerine ilgi gösterdiğini anlatan Kaya, şu bilgileri verdi: "Saf gümüş ipliği kullanarak üretilen çoraplarımız, diyabet hastaları için oldukça önemli ve faydalı bir ürün. Çünkü gümüş doğal bir antibakteriyel ve antimikrobiyal madde. Ürün yelpazemizde çoraplara ek olarak hamile çamaşırları, korseler de bulunuyor."
RADYASYONDAN KORUYOR

Kaya’nın ürettiği ürünler arasında yer alan hamile çamaşırları, anne karnındaki bebeği dış ortamdaki zararlı elektromanyetik radyasyondan koruma özelliğine sahip. İç çamaşırında ise antibakteriyel ve antimikrobiyal yapı öne çıkıyor. Bu çamaşırlar, kadınların özel günlerinden sonra yaşadıkları mantar ve kaşıntı sorununa da yönelik çözüm sunuyor.
AR-GE ÖNEMLİ

Sencer Kaya, Bonny Silver’ı yeni ve yenilikçi bir firma olarak tanımlıyor ve ekliyor: "Markamız kısa sürede pazarda iyi bir yer edindi. Mevcut üretim tesislerimizi kullandığımız için bu markaya büyük yatırımlar yapmadık. Ancak önümüzdeki dönemlerde yeni ürünler için ciddi Ar-Ge yatırımları planlanlıyoruz. Müşterilerimize faydalı yenilikçi ürünler sunmayı ilke edinen bir firma olduğumuz için Ar-Ge’yi önemsiyoruz. Aynı hammadden günlük hayatta rahatlıkla kullanılabilecek birçok ürün projelendirdik. Bu ürünlerle ilgili çalışmalarda hayli yol aldık" diyor.

ÜNİVERSİTE YILLARINDA İŞ HAYATINA ATILDI
Eğitimini Uluslararası Ticaret Bölümü’nde tamamlayan 1987 doğumlu Sencer Kaya, mastırını da Uluslararası İşletmecilik üzerine yaptı. İş hayatına üniversite yıllarında e-ticaretle atılan Kaya, 2010’da Bonny Silver markasını yarattı. Türkçe’de ‘sağlıklı gümüş’ anlamına gelen markanın hedefi, saf gümüş iplikli insan sağlına faydalı tekstil ürünleri üretmek. Şirket, bu alanda uzun süren Ar-Ge çalışmaları da yaptı. Ürünlerini korumak adına patent başvurularını yaptıklarını söyleyen Kaya, teknik çalışmaları ise üniversite laboratuvarı ile yürütüyor. kaynak