Genç Rus bilim adamı kanserden kurtarıyor

85241 Vladislav henüz 24 yaşındadır. Sadece üç sene önce Sibirya’daki Novosibirsk şehrinde bulunan Tıp ve kimyasal bioloji Enstitüsünün araştırmacı elemanı oldu.Bugün ise kendisi cok ilerici bir tıp yöntemini –  meme kanseri erken teşhis koyma yöntemini geliştirdi. Binlerce insanın hayatını kurtarabilecek bu proje için Vladislav’a artık birkaç prestijli ödül verilmştir.

Genç bilim adamının meslektaşları ile beraber çalıştığı laboratuvarda en değerli şey, içinde reaktifler bulunan deney kaplarıdır. Bunların yardımı ile meme kanseri çok erken aşamalarda tespit edilebilecektir. Araştırmacılar tarafından geliştirilen öğeler, normal bir kan tahlili sırasında kanser hücrelerinin DNK’sını belirleyecek. Bu yöntem tıp biliminde gerçek bir sıçrama olacaktır.

Şimdi Sibirya’da yeni yöntemin son testleri yapılıyor.Grant olarak alınan para, testlerin ve araştırmaların devamı için gerekli olan çok değerli reaktiflerin satın alımına harcanıyor.Vladislav’a göre geliştirmiş olduğu yöntemin temelinde yatan prensip, ileride başka onkoloji hastalıklarının teşhis edilmesinde de uygulanabilecektir.

Bu proje üzerindeki çalışmalar Novosibirsk’te 90 yıllarının sonunda başladı.Sonra, finmansmanı kesildiği için araştırmalar durduruldu.Vladislav enstitüye  geldikten sonra grantlar ve finansman  desteğini aramaya başladı.Bilim adamlarının geliştirmeye çalıştıkları yöntemin onkolojde bir devrim yapacağına inanıyordu Vladislav.Zamanla proje Rusya’nın en iyi üç innovasyon projesine girdi ve 1 milyon Rublelik ( yaklaşık 33 bin dolarlık) cumhurbaşkanlık grantını aldı.Vladslav da yeni grantlar vaad eden Rus ve yabancı fonlardan çok çekici teklifler almaya başladı.Ama genç bilim adamı yurt dışına gitmek istemedi ve kendi projesi üzerindeki araştırmalara devam etmek üzere Rusya’da kaldı.Ve bu araştırmalar için  burada bütün koşullar vardır.

Şu anda yeni yöntemin testleri Rusya Bilimler Akademisinin Sibirya şubesinde yapılmaktadır. Bilim adamlarına yeni teknolojileri kullanmak imkanlarını sağlamak amacıyla Novosibirsk’te yeni bilimsel araştırma kompleksi kuruluyor.Bu, Rusya’nın Doğusunda en büyük teknopark olacaktır.Bioteknoloji, nano materyaller ve elektronik alanlarında çalışan bilim adamları en modern laboratuvarlarda araştırmalar yapmak imkanına kavuşacaklar.

Bugünlerde  Rusya devleti karşısında duran en önemli görev  ülkedeki tüm yetenekli bilim adamlarına  yaşamak ve çalışmak için uygun  koşullar yaratmaktır.Novosibirsk kentinde genç bilim adamlarına yakında daireler verilecek, gelecek sene de orada bilim adamlarının konut sitesi  kurulacaktır.kaynak