Gazlı meşrubatlar prostat kanserine davetiye gibi

İsveç’te 15 yıl süren araştırma: Günde bir kutu şekerli ve asitli içecek tüketmek prostat kanseri riskini yüzde 40 artırıyor. Aşırı makarna ve pirinç de bu riski yüzde 31 yükseltiyor

Şekerli ve gazlı içecekler erkeklerin prostat kanserine yakalanma riskini yüzde 40 yükseltiyor. Amerikan ‘Clinical Nutrition’ dergisinin yeni sayısında yer alan araştırma 15 yıl sürdü. Bu kapsamda, İsveç’in Malmö kentinde yaşayan 45-73 yaşındaki 8 binden fazla erkeğin sağlık durumu ve tükettikleri kola tarzı içecek ile besinler incelendi. Sonunda, her gün bir kutu şekerli ve gazlı içecek tüketenlerin prostat kanserine yakalanma riskinin yüzde 40 arttığı görüldü.

KAHVALTIDAKİ TEHLİKE…
İsveç Lund Üniversitesi’nden araştırmacı Isabel Drake, fazla pirinç ve makarna tüketenlerde de prostat kanseri riskinin yüzde 31 arttığını vurguladı. Kahvaltıda şeker bakımından zengin besinler tüketenlerde ise riskin yüzde 38 arttığı belirtildi. Daha önce yapılan araştırmalar da şekerli ve gazlı içeceklerin en fazla tüketildiği ABD’de yaşayan Çinliler ve Japonların, Çin ve Japonya’da yaşayan vatandaşlarından daha fazla prostat kanserine yakalandığını göstermişti.

‘ŞEKERİ ÇAYDAN BİLE ÇIKARIN’
Uzman Dr. Ayça Kaya araştırmayı, “Şeker vücuttaki kanserli hücreleri besliyor. Asitli ve şekerli içecekleri hiç önermiyorum. Çaydan bile şekerin çıkartılması lazım” diye yorumladı.

Fazla şeker tümör hücrelerini uyarıyor
Prof. Kadir Baykal/Çamlıca Medicana Hastanesi: Şeker birçok kanser hücresinin ana enerji kaynağını oluşturmaktadır. Dolayısıyla fazla şeker tüketimi tümör hücrelerini daha çok uyarmaktadır. Hayvan çalışmalarında da şeker tüketiminin engellenmesi ile prostat kanserinin ilerlemesinin yavaşlatıldığı görüldü. Şekerin diyetten çıkarılması veya çok azaltılması özellikle önerilmektedir. Birçok kanser türünde asidik içecekler, kahve ve kafeinli içeceklerden sakınılması yönünde yaygın uyarılar yapılmaktadır.

Diyabet ve kalp hastalığına da yol açar
Prof. Halim Hattat/Hattat Hastanesi Üroloji Uzmanı: 
Şekerli meşrubat ve gıdaların, kalp-damar hastalıklarından kansere kadar rol oynadığını biliyoruz. Prostat kanserinden korunmak istiyorsanız düşük yağ ve kalori içeren, zeytinyağı gibi doymamış yağ asitleri ve Omega 3 ile taze sebze ve meyveden zengin, selenyum ve E vitamini içeren bir beslenme planı tavsiye ediyoruz. Beta Karoten, C ve E vitaminleri ile selenyum, likopen, lütein, kuvercetin gibi antioksidanlar taze sebze ve meyvelerde bol miktarda bulunuyor. Tam tahıllar ve kuru baklagiller de kanserden korunmada önemli destek sağlıyor.Kaynak