Emziren annelerde kanser riski azalıyor

Hatay’ın Erzin ilçesinin Sağlık Grup Başkanı Dr. Ayşegül Üzer, annelerin bebeğini emzirerek kanser riskini azaltabileceğini söyledi. Üzer, ”Anne sütü bebekleri enfeksiyonlara karşı koruyor. Emzirmeme durumunda farklı kanser riskleri doğuyor.” dedi.

 Türkiye’de her yıl 30 bine yakın kadına meme kanseri tanısı konuluyor. Meme kanserinin şikayete neden olmadan erken evrede tanınması, hastalığın tamamen tedavi edilmesi ihtimalini arttırıyor. Uzmanlar, meme kanserinde risk faktörlerinin ve koruyucu faktörlerin biliniyor olmasının bu kanser türünde uyarıcı nitelikte bir yarar sağladığına dikkat çekiyor. Meme kanserinde erken tanının hayat kurtardığını söyleyen Erzin Sağlık Grup Başkanı Ayşegül Üzer, süt bezleri ve süt kanallarını oluşturan hücrelerin kontrol dışı çoğalması ve vücudun başka bölümlerine yayılmasıyla hastalığın başladığını ifade etti. Meme kanserine karşı ilk önemli adımın kadınların bu hastalık konusunda bilgi sahibi olmaları olduğuna dikkat çeken Üzer, çocukların gelişiminde anne sütünün önemli rol oynadığına belirterek, bebeklerini emziren annelerde göğüs kanseri görülme riskinin azaldığına vurgu yaptı.

Anne sütünün çocukların doğumundan sonraki ilk 6 ay için önemli olduğunu söyleyen Dr. Ayşegül Üzer, ”Meme kanserinin vücudun diğer bölgelerine de yayılabilme ihtimali var. Meme kanserinin nedeni kesin olarak bilinmiyor. Fakat erken tanı sayesinde, meme kanserine yol açabilecek sorunların büyük bir bölümü çözülebiliyor. Meme kanseri; memede ele gelen bir kitle, ağrı, meme başında akıntı, meme derisi üzerinde ödem, deri üzerinde portakal kabuğu görünümü ve meme başında sonradan olan içe çökmeyi başlıca belirtiler olarak sıralayabiliriz. Özellikle 50 yaş ve üzeri kadınlar riskli grubu oluşturuyor. Hiç doğum yapmamış ve geç doğum yapmış kadınlarda meme kanseri riski daha fazla oluyor.” dedi.

Meme kanserinden erken tanı sayesinde korunulabileceğini anlatan Erzin Sağlık Grup Başkanı Dr. Ayşegül Üzer, annelerin çocuklarını emzirerek bu kanser türünden korunabileceklerini vurguladı.

Anne sütünün hastalıkların koruyucusu olduğunu anlatan Üzer, ”Anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal ve solunum sistemi hastalıkları çok daha az görülür. Annenin ilk 4-5 günlük sütü olan ‘Ağız sütü’nün (Kolostrum) bebeğe verilmesi çok önemlidir. Çünkü ağız sütü adeta bebeğin ilk aşısı gibidir. Anne sütü temizdir ve en uygun sıcaklıktadır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde alerjik hastalıklar çok daha az görülür. İlk 4 ay içerisinde bebeklere anne sütü dışında su dahil hiçbir ek gıda verilmemelidir. Emzirme ile anne vücudundan “oksitosin” isimli hormon salgılanır. Bu hormon hem sütün memelerden dışarı atılmasından sorumludur hem de doğum sonrası rahmin toparlanmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda annelik güdüsünün gelişmesine yardımcı olur ve anne ile bebek arasında güçlü bir bağ gelişmesini sağlar.” diye konuştu.

‘EMZİRMEME ANNEDE ENDOMETRİUM KANSERİ RİSKİNİ ARTTIRIR

Çocuk sahibi annelere önemli uyarılarda bulunan Üzer, ”Araştırmalar emziren annelerin ilerideki yaşamlarında ‘Over’ kanserine yakalanma riskinin emzirmeyenlere göre daha düşük olduğunu göstermektedir. Anne sütü bebeği ishal, bakteriyel menenjit, solunum sistemi enfeksiyonlarına, juvenil eklem romatizması ve kulak enfeksiyonları riskini azaltır.” ifadelerini kullandı.Kaynak