Doğal Bir Antioksidan “Böğürtlen”

Böğürtlendeki antioksidanlar inflamasyonu azaltıcı, kan damarlarını güçlendirici, diyabet, hipertansiyon ve kalp gibi kronik hastalıkların oluşma riskini azaltıcı etki gösterirler.

Böğürtlendeki antioksidanlar inflamasyonu azaltıcı, kan damarlarını güçlendirici, diyabet, hipertansiyon ve kalp gibi kronik hastalıkların oluşma riskini azaltıcı etki gösterirler. Böğürtlende bulunan antioksidanlar ve renk veren maddeler, kanser türlerine karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.
Kalori miktarı düşük olan böğürtlen, diyet yapanların listesinde rahatlıkla bulunabilir. Bir avuç böğürtlen yaklaşık 60 kaloridir. Kan şekerini dengeleyici özelliği olduğundan, yemek yeme ataklarını azaltarak, fazla yememizi önlemede yardımcı olur.
İçeriğinde bol miktarda Omega3 ve Omega6 yağ asitlerini barındıran bir meyve olan böğürtlen sinir sitemini onarıcı etkiye sahiptir. Ayrıca depresyona karşı koruyucu ve hafıza güçlendirici etkileride mevcuttur.
Doğal bir antioksidan olması sebebiyle bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olur. İçeriğindeki C vitamini sebebiyle hastalıklara karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.
Ayrıca yapılan araştırmalarda, böğürtlenin kansere karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğu bilim adamarı tarafından saptanmıştır.Kaynak