Dünyanın 7. proton merkezi Türkiye’de olacak

hasta2 Sadece kanserli hücreyi hedef alarak gerçekleştirilen ”proton terapi” yönteminin uygulanacağı merkez için yaklaşık 260 milyon dolar harcanacak.

TRABZON – Türk Kızılayı’nın Amerikalı bir firma ile yaptığı anlaşma doğrultusunda kurulacak proton terapi merkezinden dünyada 6 tane bulunuyor.
Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, afetlerde, dünyanın neresinde yaşanırsa yaşansın Kızılay olarak imkanları ölçüsünde yardım eli uzatmaya çalıştıklarını söyledi. Küçükali, şöyle dedi:
”Ülke insanımıza, yakın komşularımıza hatta ülkemize çok uzak olan ülkelere dahi yardım gerçekleştiriyoruz. Kızılay olarak insanlığa yardım elini en iyi şekilde uzatmanın gururunu yaşıyoruz. Biz yardım gerçekleştirirken hiçbir karşılık beklemiyoruz, ancak yaşadıklarımız bize gösteriyor ki hiçbir yardım da karşılıksız kalmıyor.”
Küçükali, bunun bir örneğinin de hiç beklemedikleri bir zamanda karşılarına çıktığını belirterek, şöyle devam etti:
İLK ADIM DOMİNİK CUMHURİYETİ’NE YARDIMLA ATILDI
”Yaklaşık üç yıl önce Dominik Cumhuriyeti’nde yaşanan sel felaketi sonrasında bu ülkeye Kızılay olarak yardımda bulunmaya karar verdik. Bünyemizde görevli bir afet uzmanı ile psikososyal uzmanını, 100 bin dolar yardımla bu ülkeye gönderdik. Üzerlerinde Kızılay’a ait kırmızı renkli yeleklerle uçakla Dominik Cumhuriyeti’ne hareket eden uzmanlarımız, burada dünyanın önde gelen finans şirketlerinden birisinin patronu olan Daniel Mejia ile tanıştılar. Uzmanlarımız, Mejia’ya Kızılay’ı anlatarak, sel dolayısıyla Dominik Cumhuriyeti’ne yardım götürdüklerini söylediler.”
Mejia’nın Türkiye’deki bir kurumun, Dominik Cumhuriyeti’ne yardım götürüyor olmasından çok etkilendiğini ifade eden Küçükali, şöyle konuştu:
”Mejia, durumu aynı zamanda yakını olan Dominik Cumhuriyeti Devlet Başkanına bildirdi. Mejia, bu olaydan bir süre sonra telefonla beni arayarak, ülkemize ne gibi bir destekte bulunabileceklerini öğrenmek istedi. ‘Türkiye’ye ne yapabiliriz?’ diye sormaları üzerine, çeşitli alternatifler üzerinde durduk. Yaptığımız görüşmelerin sonucunda, dünyada altı yerde olan ve kanser tedavilerinde kullanılan proton terapi yönteminin uygulanacağı merkezin yedincisinin Mejia’ya ait şirket tarafından Türkiye’de kurulmasına karar verdik.”
"KIZILAY’IN YÜZDE 20 KARI OLACAK”
Çanakkale’de Kızılay’a ait yerin merkez yapılması için şirkete tahsis edildiğini belirten Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, şunları kaydetti:
”Proton tedavi yöntemi, kanser tedavisinde yeni geliştirilen hücreye nokta atışı yapılan bir tedavi yöntemi. Bu yöntem,kanserin iyileşmesinde yüzde 90’ın üzerinde etkili. Amerikalılar tarafından bu merkez dünyada 11 yere kurulacak. Yaptığımız ortak protokol gereği, Türkiye bunlardan yedincisi olacak. Merkez ve gerekli donanımı için ilk etapta yaklaşık 260 milyon dolar harcanacak. Bu ayın ilk haftalarında ekip gelerek, Çanakkale’deki arazide zemin etüdü gerçekleştirecek.”
Proton terapi merkezi yatırımının 2010 yılında gerçekleştirileceğini bildiren Küçükali, sözlerini şöyle sürdürdü:
KANSER TEDAVİSİNDE ÖNEMLİ GELİŞME SAĞLANACAK
”Bu merkez, ülkemize tedavi amacıyla önemli bir hizmet verecek. Ayrıca Ortadoğu, Türk Cumhuriyetleri, Kafkaslar, Balkan ülkelerinin tamamı bu tür tedavi merkezi olmadığı için ülkemize gelecek. Kızılay bunun ortağı olacak. Bu merkez için bir kuruş para harcamayacağız. Kızılay’ın bu projeden yüzde 20 oranında karı olacak. Uzmanlar gelip ülkemizde eğitip verecekler ve daha sonra merkezi bizim uzmanlarımıza teslim edecekler. Kanser hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar, çoğu hastalığın tedavisinde kullanılan diğer ilaçlara göre en pahalı kalemler. Bu tür harcamalar ülkeler için önemli bir gider. Türkiye bu merkezde gerçekleştirilecek tedavi sayesinde kanser tedavisinde kullanılan ilaç giderlerinden bir nebze de olsa kurtulmuş olacak. Merkez, Sağlık Bakanlığının bünyesinde hizmet verecek.” kaynak