Depresyonlu kanser hastasında ölüm artıyor

kanserimm British Columbia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, depresyon belirtileri gözlenen kanser hastalarının ölüm oranının, yüzde 25 daha fazla olduğunu açıklandı.

Büyük veya küçük depresyon tanısı konulan hastalarda ise bu oranın yüzde 39 daha fazla olduğu ortaya çıktı. Araştırma, 26 ayrı çalışmada yer almış 9 bin 417 hastanın sonuçları incelenerek yapıldı.

Amerikan Kanser Derneği’nin hakemli tıp dergisi olan Science Journal Cancer’de yayınlanan çalışmada, araştırmacılar tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan çıkar" faktörünü inceledi. İnsanlar kanser hastası olunca mı depresyona giriyor? Yoksa kanserden bağımsız olarak depresyona girdiklerinde kanser onları daha mı çok öldürüyor?

Bunun milyon dolarlık bir soru olduğunu belirten araştırmacılar, depresyon ile ölümler arasında pozitif bir ilişki gördüklerini söylediler. İnsanların bu konu hakkında tedbirli olmalarını isteyen araştırmacılar, depresyonun kendi başına ölümlere yol açtığını göstermediklerini, bunun mümkün olabildiğini açıkladılar.

Psiko-onkoloji alanının gittikçe artan bir gelişme yaşadığını söyleyen uzmanlar, kanser hastalarının yüzde 85’inin ve onkologların yüzde 71,4’ü psikolojik değişikliklerin kanseri etkilediği inancını kabul ettiklerini kaydettiler.kaynak