C vitamini kanseri yavaşlatıyor

meyve_sebze ABD’li bilim adamlarına göre yüksek dozda C vitamini enjekte etmek, kanser türlerinin ilerlemesini önleyebiliyor. Vitamin, kanser hücreleri içinde zincirleme yıkıcı bir etki başlatabiliyor.

LONDRA – İngiltere’deki Kanser Araştırma Vakfı ise yapılan başka çalışmaların, yüksek dozda C vitamininin kanser tedavisine zarar verebileceğini ortaya koyduğunu hatırlatıyor. İngiltere Kanser Araştırma Merkezi, yüksek C vitamini dozunun kanser tedavisini olumsuz etkileyebileceği üzerine başka çalışmaların olduğuna dikkat çekti. ABD’deki Maryland Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından fareler üzerinde yapılan araştırma sonunda vitaminin laboratuvarda kanser hücrelerini öldürebildiği gözlemlenmişti.

Sonuçları Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’nin (Proceedings of the National Academy of Sciences) dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, beyin, yumurtalık ve pankreas tümörlerini yarı boyutlarına indiren vitamin iğnesi, farelerdeki tümörlerin yüzde 41 ila yüzde 53 oranında küçülmesini sağlamış.
Fareler üzerindeki bu başarılı testlerden yola çıkarak, aynı tedavinin insanlar üzerinde de yapılabileceğini öneriyorlar.
Kullanıla doz (vücut ağırlığının her bir kilosu başına 4 grama kadar çıkabiliyor) vitamin haplarıyla ağızdan alınabilecek ve sindirim sistemiyle kana karışabilecek miktarın çok üzerinde. Çünkü sindirim sistemi ağız yoluyla alınan vitamini, belli bir miktarın ötesinde hazmedemiyor ve fazlasını atıyor.
KARŞIT GÖRÜŞ
Tümörlü hücrelerin kimyasal yapısı, normal hücrelerden farklı. C Vitamini de tümörlü hücredeki kimyasal yapı ile reaksiyona geçiyor ve o hücreyi öldürecek kadar hidrojen peroksit açığa çıkıyor.
Ancak C vitamini sağlıklı hücrenin kimyasal yapısı ile reaksiyona girmediği için, sağlıklı hücrelere zarar vermiyor.
Ancak İngiltere’deki Kanser Araştırma Vakfı’ndan Dr. Alison Ross, C vitamininin güvenilir bir tedavi yöntemi olduğunun anlaşılması için daha çok çalışılması gerektiğini söylüyor.
Alison Ross, bu yöntemin şu ana kadar sadece laboratuar ortamında ve farelerde denendiğinin altını çiziyor.
Dr. Ross ayrıca yüksek dozlardaki antioksidanların bazı araştırmalara göre radyoterapi ve kemoterapi gibi kanser tedavilerinin etkisini azaltabildiğini söylüyor.