Brokoli kanser yapmaz

Nobelli biyolog Watson’ın antioksidan içeren sebzelerin bilinenin aksine kansere neden olduğunu açıklamasıyla tıp dünyası karıştı. Türk doktorlar “Varsayım. Tehlikeli olduklarına dair kanıt yok” diyor

Nobel ödüllü Amerikalı biyolog James Watson, antioksidan içeren brokoli, Brüksel lahanası gibi sebzelerin fazla tüketilmesinin kansere yol açtığını iddia etti. Prof. Dr. Adnan Aydıner, antioksidan yiyeceklerin gönül rahatlığıyla yenilebileceğini, Yard. Doç. Dr. Dizdar ise bu yiyeceklerin tehlikeli olduğuna dair kanıtın olmadığını belirtti.  İşte Watson’ın iddiaları hakkında uzmanların görüşleri:

Hap yerine sebze tüketilmeli
–  Prof. Dr. Kenan Demirkol (İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi): A, C ve E vitaminleri fazla miktarda alındığında zararlı etkisi oluyor. Kanser ve damar sertliği hastalığına davetiye çıkarabilir. Watson’ın söyledikleri yüzde 100 hatalı değil ama yanlış yönlendiriyor. İnsanların antioksidanlara ihtiyacı var. Vitaminleri haplardan değil besinlerden almalılar. Yıllar önce, E vitaminin kansere karşı koruyucu etkisi ortaya koyuldu. Daha sonra E vitami hap olarak verildiğinde kanser ve damar sertliği yaptığı görüldü. Sağlıklı yaşamak için sadece brokoli veya Brüksel lahanası değil toprak kökenli 40 farklı besin maddesini tüketmeliyiz.

Gönül rahatlığıyla yiyin
–  Prof. Dr. Adnan Aydıner (İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi): İnsanlar; brokoli, Brüksel lahanası ve diğer antioksidan içeren yiyecekleri gönül rahatlığıyla yiyebilir. Korkmalarına gerek yok. Bunların kanseri önlediği bilimsel olarak kanıtlanmadığı gibi kansere yol açtığı da ispatlanmış değil. Sadece kanser tedavisi sırasında kanseri tetikleyebileceği söylenebilir.

Varsayım, kanıtı yok
–  Yard. Doç. Dr. Yavuz Dizdar (İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkolojisi uzmanı): Watson’ın düşüncelerinin tamamen yanlış olduğunu söyleyemem ama o kadar da değil, diyebilirim. Kanser tedavisi esnasında A, C ve E vitaminlerinin kanser tedavisinin etkisini bozduğuna katılmıyorum. Tehlikeli olduğuna dair bugüne kadar kanıt yok. Varsayım üzerinden hareket ediyor, varsayımların günlük yaşama olan etkileri hiçbir şekilde kanıtlanmamıştır. Bu nedenle açıklamalarının negatif bir kanıtı yok. Söyledikleri klinik beslenme çalışmalarıyla ispatlanması gerekiyor. Ticari kaygıyla üretilen ve bileşimi değişen brokoli ve Brüksel lahanasını değil de organik olanına yönlenilmeli. Çünkü diğerleri organik tarımdaki gibi vücuda fayda etmiyor.”Kaynak