Boşanma Sağlığı da Etkiliyor

uykusuzluk Araştırmada, boşanmış kişelerde kanser gibi kronik hastalıklara, hiç evlenmeyenlere kıyasla yüzde 20 daha fazla rastlandığı ortaya çıktı.

Boşanma, insan sağlığını olumsuz etkileyebiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Johns Hopkins Üniversitesi ile Chicago Üniversitesi’nin ortak araştırmasına göre, yeniden evlenilse bile, bu durum, boşanmanın insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkisini tamamen gideremeyebiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir grup uzman, yaşları 51 ile 61 arasında olan ve eşinden ayrılmış 8 bin 650’den fazla kişiyi inceleme altına aldı.

Araştırmada, boşanmış kişelerde kanser gibi kronik hastalıklara, hiç evlenmeyenlere kıyasla yüzde 20 daha fazla rastlandığı ortaya çıktı.

Uzmanlar, evliliklerini kesintisiz sürdürenlerde kronik sağlık sorunu riskinin hiç evlenmeyenlerle aynı olacağı değerlendirmesinde bulunuyor.

Araştırmaya göre, boşandıktan sonra yeniden evlenenlerin kronik hastalıklara yakalanma riski ise hiç evlenmeyenlerden yüzde 12 daha fazla.

Uzmanlar, yıkıcı nitelikte bir ilişki söz konusu değilse evliliklerin sürdürülmesi için çaba sarfedilmesi gerektiği yorumunda bulunuyor.

Araştırmacıların dikkat çektiği diğer bir nokta ise şaşırtıcı denebilecek sayıda insanın boşandıktan sonra ilk eşlerine benzer birilerini aramaları oldu.

Bu arada ikinci evliliğin ayrılıkla sonuçlanma ihtimali de ikiye katlanıyor.

Araştırma, Journal of Health and Social Behavior dergisinin eylül sayısında yayımlanacakkaynak