Bolu’da kanser alarmı

632396687915 Bolu’nun Ömerler köyünde kanser hastalarının sayısının artması sonrası Sağlık Bakanlığı devreye girdi. Sağlık Bakanlığı Kanser Araştırma Komisyonu Ömerler köyüne gelerek incelemelerde bulundu.

Bolu’nun merkez köylerinden olan Ömerli köyünde 10 yıl önce bir GSM şirketinin kurduğu baz istasyonundan etkilenerek kanser hastalığına yakalanan kişi sayısı artınca, köylü çareyi Sağlık Bakanlığı’na başvurmakta buldu. Baz istasyonunun kurulduğu günden beri köyde 23 kişi kanserden yaşamını kaybederken, 39 kişi de kanser hastalığına yakalandı.

İnceleme yapmak üzere bugün köye gelen Sağlık Bakanlığı Kanser Araştırma Komisyonu ekipleri ve Bolu İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, köy meydanında topladıkları vatandaşlara kanserle ilgili bilgiler vererek anket yaptılar.

Ömerler köyü muhtarı Mevlüt Gökdemir, baz istasyonunun köylerinden kaldırılması için imza kampanyası başlattıklarını söyleyerek gelenlerden imza topladı. Kanser vakalarının tek sorumlusunun baz istasyonu olduğunu belirten köylüler, bu istasyonu kaldırmak için ellerinden gelen herşeyi yapacaklarını belirttiler.kaynak