Bol lahana az kanser

Çeşitli sebze türleri kanser önleyici maddeler içerir. Bol lahana tüketin kanser riskiniz en aza insin.

 Çinli bilim insanları şimdi turpgiller familyasına ait sebze tüketimi ve meme kanseri arasındaki ilişkiye dikkat çekti. Yaşlı kadınlarda meme kanseri riski lahana tüketimiyle %15’e kadar düşüyor (The Breast).

Zhejiang Üniversitesi’nden Xiaojiao Liu ve Kezhen Lv, meme kanseri riskinin dünyanın bazı bölgelerinde beş misli fazla oluşunu, farklı beslenme alışkanlıklarına bağlıyor. Genel sebze tüketimi ve meme kanseri arasındaki ilişkinin incelendiği araştırmalar hep kuşkulu sonuçlar vermişti. Son araştırmada toplam 18.673 hastanın katıldığı 13 araştırmanın sonuçları analiz edilmiş.

Bu hastalar ve kontrol grubundaki katılımcılar turpgiller familyasına dahil (beyaz ve kırmızı lahana, Brüksel lahanası, brokoli, kohlrabi ve Çin lahanası) sebzeler yemişler. Bu sebzelerden en fazla tüketenlerde meme kanseri riski düşük çıkmış. Kesin kanıtlanmamış olmakla birlikte, kanserden koruyucu etkinin sebzelerin içindeki maddelerle alakalı olması akla uygun. Mesela lahananın içindeki Isothiocyanate ve Indol-3-Carbinol gibi maddelerin etkisi çok iyi araştırılmıştır ve kanseri önledikleri de biliniyor.Kaynak