Bir bakteri, kanser ilacı için umut oldu

283436 Turunçgillerde bulunan “Pseudomonas syringae” adlı bakterinin birçok bitkiyi zehirlemek için kullandığı mekanizma, yeni kanser ilaçlarının geliştirilmesi için umut oldu.

PARİS – İsviçre’nin Zürih Üniversitesi’nden Robert Dudler ve ekibi, Nature dergisinde yayımladıkları araştırmada, “Pseudomonas syringae” adlı bakteride bulunan “syringolin A” denilen amino asidin, istenmeyen proteinleri öğüten hücre parçalarını yok ettiğini gördü.

“Syringolin A” salgılayamaz hale gelen değişime uğramış bakteri köklerinin bitkileri zehirleme yeteneğinin azaldığını tespit eden araştırmacılar, yeni doğal protein öğütücülerin kanser ilaçlarının geliştirilmesinde kullanılabileceğini söyledi.
BİYOLOJİK SİLAH OLARAK KULLANILIYOR
Araştırmacılar bazı bünyelerde kansere neden olan başka bakterilerin bu tür “yok edicileri” üretebileceğini keşfetti ve apselere yol açan öldürücü melioidoz hastalığına neden olan toprak bakterisi örneğini verdi. İngiliz doktor Alfred Whitmore tarafından 1912’de tanımlanan bu toprak bakterinin artık biyolojik silah olarak kullanıldığına dikkati çekti.
NASIL ZEHİRLİYOR?
“Pseudomonas syringae” ya da Türkçe adıyla “Turunçgil dal yanıklığı”, yaprak sapında yağ lekesi veya siyahlaşma şeklinde başlıyor. Daha sonra yaprak ana damar boyunca kıvrılıyor, kahverengileşiyor ve kopuyor. Tüm turunçgilleri tehdit eden bakteri, özellikle limonlarda ve başka meyvelerde küçük, çukur beneklere neden oluyor. Başlangıçta açık kahve renkli olan bu lekeler giderek kızıl-kahverengi ve siyaha dönüşüyor.