Biber gazı uyarısı ‘Kanser yapabilir’

Taksim Gezi Parkı’ndan başlayarak Türkiye’nin pek çok yerinde devam eden olaylar sırasında polisin bolca kullandığı biber gazının zararlı etkilerine karşı uzmanlar uyarıyor; “Kansere neden olabilir.”

Solunum hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda biber gazına sık ve yoğun şekilde maruz kalan kişilerde kanser belirtilerinin ortaya çıkabileceğini söyledi. Avrupa Alerji ve Klinik İmmunoloji Derneği üyesi Prof. Dr. Tabak, acı biber özütünden üretilen ve capsaicin adlı bir madde içeren biber gazının insan vücudunda kızarıklık, şişlik ve yanığa neden olduğuna dikkat çekti. “Tekrarlayan yoğun temaslar sonrasında ise, gözdeki kornea tabakasında hasarlar oluşturarak kalıcı körlüğe neden olabilir” uyarısında bulunan Tabak, capsaicin adlı maddenin yangısal bir etki oluşturarak bronşları güçsüzleştirmesi sonucu öksürük, hırıltı, nefes darlığı gibi durumları ortaya çıkardığını kaydetti. Prof. Dr. Tabak, “Bu durumun geçmişte ölümle sonuçlandığı vakalar var. Biber gazının ani etkisi 30-45 dakika sürer. Zamanla saatler içinde azalarak sona erer. Süre kişiden kişiye değişmekle birlikte astımın ağırlık derecesine göre de farklılık gösterebilir. Biber gazına maruz kalan astım hastasına önlem olarak nefes açıcı ilacı bir an önce uygulamak ve en yakın hastanede bir süre gözlem altında tutmak hayat kurtarıcı olacaktır” diye konuştu. Türk Tabipler Birliği’nden Dr. Harun Balcıoğlu ise, biber gazının ABD tarafından Vietnam’da kullanıldığına dikkat çekerek, “Bu gaz astım krizi ve hipertansiyon ataklarını tetikler” yorumunu yaptı.

 Solunum testi yapıldı

Akciğer sağlığı için çalışan Türk Toraks Derneği de biber gazına maruz kalmış kişilere Taksim’deki Point Otel’de solunum testi yaptı. Gönüllü hekimler gün boyu gazdan etkilenen kişilerin sağlık kontrollerini yaparak, tedaviye ihtiyacı olanlara yönlendirmelerde bulundu. Dernekten yapılan açıklamada, “Biber gazı solumanın akciğer üzerinde ani ve uzun süreli etkileri olduğu bilimsel olarak gösterilmiştir” denildi. Kaynak