Beyaz undan uzak durun

fft20_mf207461_1238605076 Birçok kişinin sofralarında kullanmaktan vazgeçemediği beyaz un sanıldığı gibi masum değil! Son yıllarda artan kanser hastalığında beyaz unun da yeri var…

Birçok kişinin sofralarında kullanmaktan vazgeçemediği beyaz un sanıldığı gibi masum değil! Son yıllarda artan kanser hastalığında beyaz unun da yeri var…

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Kanser Hastanesi Onkoloji Direktörü Prof. Dr. Erkan Topuz, kanserden korunmak için neler yapılması gerektiğine dair sıkça gündeme gelen soruları yanıtladı:

Gelecekte kanserin artacağı söyleniyor, doğru mu?
Araştırmalar; dünyada 2020 yılında var olan vakalara 20 milyon yeni kanser hastasının ilave olacağını gösteriyor. Türkiye’de de her yıl on binlerce yeni kanser teşhisi konuyor. Kadınlarda en sık meme ve rahim, erkeklerde ise prostat ve akciğer kanseri görüyoruz. Sonuç olarak kanserde gün be gün artış var.

Hastalığın bu kadar artmasında hangi faktörler etkili oluyor?
Çevremizde kansere neden olan birçok faktör bulunuyor; hava kirliliği, ozon tabakasının delinmesi. Ozon tabakasının delinmesine bağlı olarak bu tabakadaki mor ötesi ışınların zararlı etkileri insan cildinde en tehlikeli kanserlere neden oluyor. Her gün fabrikaların bacalarından, arabaların egzozlarından çıkan kirli havaya maruz kalıyoruz. Ayrıca; sigara, alkol kimyasal maddeler, düzensiz beslenme, böcek ilaçları, radyasyon, bazı enfeksiyonlar, hormonlar, hareket azlığı, fazla kilolu olmak ve genetik özellikler de kanserin oluşmasına zemin hazırlıyor.

Etrafımızda bu kadar çok kanserojen etken varken kanserden korunmak mümkün mü?
Rakamlar korkutucu da olsa, erken tanı ve koruyucu tedbirler sayesinde birçok kanser türü yüzde 90-95 oranında önlenebiliyor veya iyileştirilebiliyor. Bunun için yapılması gereken; kansere yakalanmadan koruyucu tedbirleri almak, düzenli aralıklarla kanser taraması yaptırmak ve en kötü ihtimalle, bu taramalarla tümörü erken evrede yakalayarak henüz ilerlemeden yok etmektir. Sonuç olarak kanser, önlenebilir ve erken teşhisle tedavi edilebilir bir hastalıktır. Kanserden değil, geç kalmaktan korkmalı, dolayısıyla kanser sizi bulmadan siz onu bulmalısınız. Yani düzenli check-up yaptırmalısınız. Kısacası; kanserde bir korunma, bin tedaviden evladır!..

Korunma, erken teşhis açısından da önem taşıyor mu?
Erken teşhis hakikaten hayat kurtarır. Ama en önemlisi iş korunmadan başlar, sonra erken teşhis, sonra kanser tedavisi gelir. Yani bir sıralama yaparsak; önce korunma, sonra erken teşhis ve en sonunda da tedavi gelir. Oysa biz inadına tersinden başlıyoruz; kanser tedavisine çok büyük önem veriyoruz, en gelişkin kanser cihazlarını alıyoruz, Kanserden korunmaya yönelik ise maalesef çok fazla yaptığımız bir şey yok. Oysa ülke çapında Sağlık Bakanlığı tarafından böyle bir program yapılmalı, hastanelerde taramalar, kanser check up’ları gerçekleştirilmeli, çocukların beslenmesi konusunda eğitimler verilmeli, herkese kişisel olarak alabilecekleri önlemler öğretilmeli.

HORMON EK, KANSER BİÇ!

Kanserde çevresel faktörlerin dışında neler hastalığa zemin hazırlıyor?
Yediğimiz gıdalar! Aldığımız gıdalar hep inorganik ve potansiyellerini artırmak için ölçüsüzce hormon veriliyor. Özellikle ülkemizde hiçbir hesaba kitaba uymadan bol miktarda bitkilerin dibine dökülüyor. Biz de doğrudan doğruya bu bitkilerden hormonları alıyoruz ve sonuçta kanser vakalarında patlamaya neden oluyor. Oysa dünyada hormon kullanımı böyle şuursuz değil. O nedenle Türkiye’de hormon konusunda tedbirlerinin alınması gerekir.

Kanser riskini azaltan diyetler var mı?
Dört çeşit diyet kanser riskini azaltır. Bol miktarda taze, mevsiminde yetişen organik meyve tüketmeliyiz. Çiğ ya da buharda pişmiş, tam pişmiş olandan daha faydalı. Taze gıda, dondurulmuş daha faydalı. Dondurulmuş gıda konservelerden daha faydalı.

BEYAZ UNDAN UZAK DURUN

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapılmalı?
Beyaz undan uzak durup, esmer una dönülmeli. Başta şeker olmak üzere rafine olmuş gıdalardan kaçalım. Kanserin en büyük nedeni, kanseri besleyen en önemli gıda beyaz şekerdir. Ardından tuz gelir. Küçük yaştan itibaren çocuklarımıza bu terbiyeyi vermeliyiz. Çocuk ekmek yesin ama organik olanı, esmer olanı yesin.

MEYVELERİ POSASIYLA TÜKETİN

Meyve ve sebze tüketirken nelere dikkat edilmeli?
• Meyveleri posasıyla yiyin. Örneğin; meme kanserinde nar suyu çok faydalı. Kabuğunda ve çekirdeğinde de büyük şifa var.
• Kansere karşı etkili olan ellagic asit, bütün kırmızılarda bulunan bir antioksidandır. Çilek, ahududu ve böğürtleni mevsiminde bol bol tüketin. Yapraklarından çay yapın. Bunlar kemik iliğini harekete geçirir, immün sistemini güçlendirir, tümörlerin erimesine neden olur.
• En ucuz antioksidan olan biberiyeyi mutlaka tüketin.kaynak