Beü”den Kanser Teşhis Ve Tedavisinde Büyük Atılım

Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne kanser teşhis ve tedavisinde kullanılan Pozitron Emisyon Tomografisi cihazı kazandırıldı.

Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörlüğü’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanemize kanser teşhis ve tedavisinde yaygın olarak kullanılan ve ülkemizde sınırlı sayıda bulunan PET/BT (Pozitron Emisyon Tomografisi/Bilgisayarlı Tomografi) cihazı kazandırılmıştır. Kurulum maliyeti yaklaşık 2.5 milyon TL olan ve en son teknolojiye sahip cihazın kurulacağı alanın alt yapı hazırlık çalışmaları halen devam etmektedir. Hastanemizde PET/BT hizmetinin 2012 yılı Kasım ayı itibariyle verilmeye başlanması hedeflenmiştir.

PET/BT cihazı, tıbbi görüntülemede yeni bir çağ açan; vücudumuzdaki organlar hakkında hem metabolik, hem de anatomik bilgi veren en kapsamlı görüntüleme cihazıdır. Bu yöntemle çok düşük dozdaki radyoaktif maddelerin damar yoluyla verilmesini takiben tüm vücudun üç boyutlu, tomografik görüntülenmesi gerçekleşmektedir. En yaygın kullanım alanları; kanserin erken teşhisi, yayılımın belirlenmesi (evreleme), tedaviye cevabın değerlendirilmesi ve radyoterapi planlaması gibi alanlardır. Bunun yanında hastaların tedavi sonrası takiplerinde, hastalığının tekrar edip etmediğinin araştırılmasında oldukça faydalı bilgiler sağlamaktadır. Ayrıca kalp, merkezi sinir sistemini ve enfeksiyon hastalıkları gibi birçok alanda teşhis ve tedavinin değerlendirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bu görüntüleme tetkikinden yararlanan hastalar halen bu hizmeti Ankara ve İstanbul’daki merkezlerden almaktadır. Hastanemize bu cihazın kurulması ile Zonguldak ilimizin yanında Kastamonu, Karabük, Bartın, Zonguldak, Düzce ve Bolu gibi birçok ildeki vatandaşlarımıza da hizmet verilebilecektir. Daha önce kamuoyuna duyurulduğu üzere, Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi bünyesinde 50 yataklı Kanser Tanı ve Tedavi Merkezi açılması planlanmış, merkezin yapımı Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylanmış ve ödeneği Maliye Bakanlığı’ndan temin edilmiştir. Binanın yapım süreci için TOKİ ile protokol imzalanmış ve zemin etüdü çalışmaları devam etmektedir. Kanser Tanı ve Tedavi Merkezi’nin önümüzdeki bir sene içerisinde hizmete girmesi hedeflenmiştir. PET/BT cihazının da bünyemize dahil edilmesiyle Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi, kanser teşhis ve tedavisinde bölgesinin en güçlü sağlık hizmeti sunucusu olacaktır.”