Bakanlık’tan ‘kanserli balık’ açıklaması

Resim_1283169989 Kanserle Savaş Daire Başkanlığı, Karadeniz ve Marmara Denizi balıkları ile midye ve karidesin tüketime bağlı olarak kanser riskiyle ilgili açıklama yaptı.

Sağlık Bakanlığı, Kanserle Savaş Daire Başkanlığının, Karadeniz ve Marmara Denizi balıkları ile midye ve karidesin tüketime bağlı olarak kanser açısından bir risk oluşturmayacağını rapor ettiğini bildirdi. 
Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 11 Şubat 2011’de bir televizyon kanalında Karadeniz ve Marmara denizlerinde dip balıklarının, özellikle kalkan ve mezgit ile midye ve karidesin mide kanseri ve kan kanseri yapacağına dair bilimsel sonuçlara dayanmayan açıklamalar yapıldığı ifade edildi.
Konuya ilişkin Kanserle Savaş Daire Başkanlığının açıklamasında, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Hacettepe ve Gazi üniversiteleri ile ortaklaşa yürüttüğü çalışmada, Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz’de bulunan pelejik balıklarla kalkan gibi taban veya tabana yakın kısımlarda yaşayan, mezgit, barbunya, izmarit ve dil balıkları, ayrıca midye ve karideste bulunabilecek önemli ağır metal birikimlerinin incelendiği ve sonuçların insan tüketimine bağlı risk analizi yönünden değerlendirildiği belirtildi.
Çalışma sonucunda Karadeniz ve Marmara Denizi balıkları ile midye ve karideste tüketime bağlı olarak kanser açısından bir risk oluşturmayacağının rapor edildiği ve bu bölgelerdeki izleme çalışmalarının halen devam ettiği kaydedildi.kaynak