Badem kanserden korur mu?

Yapılan araştırmalar sonucunda bademin içerisindeki yağın kalp ve damar hastalıklarına koruyucu bir önlem olduğu ortaya çıkmıştı. Fakat badem yağ içeren ve kalorisi fazla olan bir besin olduğu için hastalara çok fazla önerilmiyordu. Ancak bundan sonra az olmak koşuluyla belirli bir gr da verilen bademin yararı olduğu düşünüldüğünden verilmeye başlandı. Bademin yağının içerisinde bulunan yüksek miktarda demir, yüksek miktarda kalsiyum, yüksek miktarda potasyum ve içerdiği birçok mineraller ya da vitaminler, kanserden de hastayı koruduğu ortaya çıktı. Bademin kanserden koruyan maddesi ise araştırmalar sonucu ile amigdalin denilen bir madde olduğu ortaya çıktı.

Ayrıca içerisinde bulunan artı ko enzim ya da omega 3 yüksek seviyede olduğundan hem kalp hastalarına hem de kanser hastalarına önerilmeye başlandı.

Aynı zamanda düzenli olarak alınan badem ldl denilen kötü huylu kolesterole iyi geldiği ve yüzde 20 lere kadar düşüş göstermektedir. Badem yağı en kaliteli protein içerdiğinden mideyi ciddi anlamda tok tuttuğu gözlenilmiştir.

Badem tüketirken dikkat edilmesi gerekenler:

 1. Badem aynı zamanda içerdiği lif oranı çok yüksek olduğundan bağırsakları hareketlendiriyor.
 2. Her zaman her yerde yanınızda götürebileceğiniz bir besin
 3. Çiğ olarak tüketmeniz tercih edilir
 4. Tuzsuz olarak tüketmeniz tercih edilir.
 5. Gün içerisinde en fazla 15 adet tüketilmeli
 6. Kavrulmamış badem tüketin
 7. Kabuklu badem tüketin.
 8. Ana öğünlerden sonra aralarda tüketin.
 9. Özellikle yağsız süt ya da ayran ile tüketin
 10. Meyvelerle birlikte tüketildiğinde daha fazla tok kalmanızı sağlayacaktır
 11. Eğer öğünde yenebilecek bir şey bulamadığınız zaman ana öğün olarak 50 adet badem yiyebilirsiniz.

Bu şekilde tüm kurallara uyularak tüketilen badem hem kalp ve damar hastalıklarına yararı olacak hem de kanserden koruyacaktır. Aynı zamanda da fit bir vücuda sahip olacaksınız.Kaynak