Az kalori uzun yaşamı garanti etmiyormuş!

Fakat şimdi ABD’nin Ulusal Yaşlanma Enstitüsü (NIA) tarafından maymunlar üzerinde yürütülen 25 yıllık araştırma kalori kısıtlayıcı diyetlerin uzun yaşam üzerinde bir etkisi olmadığını kanıtladı. Tıp dünyasına bomba gibi düşen araştırma sonuçları birçok uzman tarafından da güvenilir ve çığır açıcı olarak yorumlandı.
NIA’nın 1987’de başladığı araştırmada, ilk kez kontrol grubu olarak dilediğini yiyen denekler yerine düzenli beslenen denekler kullandı. Böylece aşırı yemenin sağlık üzerindeki olumsuz etkileri elenmiş oldu. Günlük gıda tüketimleri yüzde 30 azaltılan 57 maymun ve düzenli beslenen 64 maymun 25 yıl sonunda karşılaştırıldığında birinci grubun daha sağlıklı olduğu fakat ömür sürelerinde bir değişiklik gözlemlenmediği ortaya çıktı.

YAŞAM SÜRESİ AYNI
Az kalorili diyetlerle beslenen maymunlarda kalp, kolesterol, şeker, kanser gibi hastalıklar daha az görüldüğü halde bu grubun ortalama yaşam süresi ikinci grupla aynı oldu.
Küçük yaşlardan itibaren az kalorili diyeterle beslenmenin de sonuç üzerinde bir etkisi olmadığı tespit edildi. Bugüne kadar günlük kalori tüketimi yüzde 10-40 azaltıldığında ömür süresinin yüzde 30 arttığı kabul ediliyordu. Hatta bazı deneylerde az kalori ile beslenenlerin diğerlerine göre iki kat daha uzun yaşayabildiği kanıtlanmıştı. Fakat bugüne dek fareler, solucanlar, meyve böceklerini üzerinde yapılan araştırmaların aksine NIA’nın yaptığı son araştırma biyolojik özellikleri insanla büyük benzerlik gösteren ve ortalama yaşam süresi 27 yıl olan maymunlar üzerinde yapıldı. Bu nedenle tıp dünyasından büyük destek aldı.
Şeker oranı belirleyici
Wisconsin Ulusal Primat Merkezi de 1989 yılında benzer bir araştırma başlatmıştı. Burada yapılan araştırmada sınırlı kaloriyle beslenen maymunların daha uzun yaşadıkları kanıtlanmıştı. Uzmanlar benzer denekler üzerinde yapılan NIA ve Wisconsin araştırmalarında sonuçların farklı olmasını diyetlerdeki şeker oranına bağlıyor. Wisconsin’de az kaloriyle beslenen maymunların kontrol grubundaki denekler NIA araştırmasındaki kontrol grubundan yedi kat daha fazla şeker tüketiyordu. Dolayısıyla buna bağlı hastalıklara maruz kalıyorlardı. Uzmanlara göre bu grubun şeker nedeniyle erken ölümleri az kalori diyetinin etkileri ile ilgili yanıltıcı sonuçlar ortaya çıkmasına neden oldu.Kaynak