Anne sütü kanserden koruyor

Araştırmalar, bebeği enfeksiyon, alerji, obezite ve diyabet gibi birçok hastalıktan koruyan anne sütünün meme kanseri riskini de azalttığını gösteriyor.

3 (69) İSTANBUL – Anne sütü bir bebek için vazgeçilmez bir besin kaynağı. Bebeğe sağladığı sayısız yarar var. Anne sütünün bebeklerin sağlığı üzerindeki etkisi üzerine yapılan araştırmalar, her geçen gün yeni bir faydayı ortaya çıkarıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ülkü Tıraş da, "Son araştırmalar anne sütünün, bebeği meme kanserinden lösemiye kadar birçok kanserden koruduğunu gösteriyor" diyor.
HASTALIKLARA KARŞI KORUYOR
Dr. Tıraş’ın anne sütü ile kanser riski arasındaki bağlantıya ilişkin görüşyeri şöyle: "Anne sütü alan bebeklerde alerjik hastalıklar, çocukluk çağı şeker hastalığı, ishal, orta kulak enfeksiyonları ve tüm diğer enfeksiyon hastalıkları daha az görülüyor. Araştırmalar, anne sütünün bağışıklık sistemini güçlendiren özelliği nedeniyle kız bebeklerin ileride meme kanserine yakalanma risklerinin çok daha az olduğunu gösteriyor. Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerde lösemi yüzde 9, Hodgin lenfoma yüzde 24, çocukluk çağı kanserlerinden biri olan nöroblastomun ise yüzde 41 oranında daha az görülüyor."

YAĞLI SÜT BEBEĞİ OBEZİTEDEN KORUYOR
Anne sütü bebeğin ihtiyaçlarına özel olarak üretiliyor. Bu yüzden her annenin sütü kendi bebeğine özel. Hatta emzirmenin başlangıcındaki sütle son kısmı bile birbirinden farklı oluyor. Dr. Tıraş’ın verdiği bilgilere göre, emzirmenin sonuna geldikçe anne sütünün yağ oranı artıyor. Bu da bebeğin doymasını sağlıyor, böylece bebeği obeziteden de koruyor.

İLK SÜT, ENFEKSİYON KALKANI
Anneden doğum yapar yapmaz gelen ve kolostrum denilen ilk süt bebekler için yaşamsal önem taşıyor. Bebeğin bu dünyadaki ilk besininin mutlaka anne sütü olması gerekiyor. İlk süt enfeksiyonlara karşı koruyucu madde içeriyor. Bu da enfeksiyonlara karşı direnci düşük olan yeni doğan için çok önemli. Bu nedenle bebeklere doğumdan sonra şekerli su gibi başka besinlerin kesinlikle verilmemesi gerekiyor.

FORMÜL MAMA ANNE SÜTÜNÜN YERİNİ ASLA TUTMAZ
Hastalıklardan korumak adına anne sütünün, ilk 6 ay tek başına, daha sonra ise ek gıdalarla birlikte 2 yıl boyunca mutlaka verilmesi gerekiyor. Bebeğin yeterli anne sütü alıp almadığı açısından bebeğin kilosu ölçülerek takip edilmeli. Belirli zaman dilimlerindeki kilosu, bebeğin yeterli miktarda anne sütü alıp almadığını gösteriyor. Pek çok anne bebeğinin yeterli kilo almadığını düşünerek, daha tombul olsun diye formül mama verme ihtiyacı duyuyor. Ancak uzmanlara göre anne sütü varken, bebeğe formül mamaların verilmesi doğru değil. Çünkü bu mamalar anneye ve bebeğe özel olarak üretilmiyor.

DEREOTU, MAYDANOZ VE NANE SUYU SÜTÜ ARTIRIYOR
Anne sütünü artırmak için mümkün olduğu kadar sık aralıklarla bebeği emzirmek ve memeye masaj uygulamak gerekiyor. Yanı sıra anneler mutlaka beslenmelerine özen göstermeli ve bol su tüketmeliler. Dereotu, maydanoz ve naneden elde edilen bitki çayları anne sütünü artırmada etkili.

ÇALIŞAN ANNELER DE ANNE SÜTÜ VEREBİLİR!
Bebeğini belirli bir dönemin sonunda evde bırakıp çalışmaya başlayan anneler emzirme dönemlerinin biteceğini düşünüp, kaygıya kapılıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ülkü Tıraş’a göre bu yanlış bir düşünce. Çünkü anneler iş yerlerinde belirli aralıklarla sütlerini sağmaya devam ederlerse, bebeklerini istedikleri kadar anne sütüyle besleyebilirler. Süt sağılmaya devam ettikçe, beyinden salgılanan hormonlar da çocuğun süte ihtiyacının sürdüğünü düşünüyor ve bol miktarda salgılanmaya devam ediyor. İş yerinde sağılan anne sütü, özel kaplara konularak buzdolabının kapağında 24 saat, derin dondurucuda ise 6 aya kadar saklanabiliyor. Ancak anne sağma işlemine ara verirse beyin, hormon salgılanmasını azaltıyor, bunun sonucunda da süt yapımı giderek azalıyor.kaynak