Alkol ve sigara kanser nedeni

Yeşilay Başkanı alkol, sigara ve madde kullanımının kanseri tetiklediğini belirtti.


 Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, genetik faktörlerin dışında sigara, alkol ve yasa dışı maddelerin kullanımının birinci sırada kanser nedeni olduğunu bildirdi.

Karaman, ”4 Şubat Dünya Kanser Günü” nedeniyle yayımladığı mesajda, bağımlılıklar ve kanser ilişkisine dikkati çekti. Karaman mesajında, Türkiye’nin, AB ülkelerinin rakamları dikkate alındığında kansere en fazla kaynak harcayan 6 ülkeden biri olduğunu vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, sigaranın, kanserden ölümlerin yüzde 22’sinden sorumlu olduğuna dikkati çeken Karaman, gelecek yıllarda tanı imkanlarının artması ve yaşam sürelerinin uzaması nedeniyle bu rakamın daha da artabileceğini kaydetti.

Karaman, şöyle devam etti:
”Sigara her gün 200 can alıyor. Yılda 90 binden fazla yaşam bitiyor. Türkiye AB ülkeleri içinde kansere 2.3 milyar avro ile en fazla harcama yapan ilk 6 ülke arasında. 2030 yılında kansere harcanacak para 10 milyar avroya çıkacak. Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre kanserden ölümler artmaya devam ederek, 2030’da 13.1 milyon sınırını aşacak.”

-Alkol, madde kullanımı ve kanser-

Karaman mesajında, sigaranın yanı sıra alkol ve yasa dışı madde kullanımının da kanserin en önemli nedenleri arasında yer aldığını aktardı. Karaman, Dünya Sağlık Örgütü’nün, alkol tüketiminin en önemli ilk 10 kanser nedeninden biri olduğu yönündeki değerlendirmesine atıfta bulunarak, tüm kanserlerin ve kansere bağlı ölümlerin yaklaşık binde 35’inin alkole bağlı olduğunu belirtti.

Alkol ile birlikte sigara içilmesi durumundaysa özellikle baş-boyun bölgesindeki kanserlerin gelişme ihtimalinin ayrı ayrı risklerin toplamından daha fazla arttığına vurgu yapan Karaman, şu değerlendirmeyi yaptı:

”Özellikle gelişmiş ülkelerde alkol tüketiminin azaltılması için tedbirler alınmaya başlanmıştır ve bu ülkelerde alkol tüketimi son 20 yıldır azalmaktadır. Ülkemizde ise son 10 yılda 4 kat artış görülmüştür. Ülkemizde de alkol tüketiminin azaltılması için kamuoyu oluşturmaya yönelik kampanyalar yürütülmesi gerekmektedir. Esrar ise bedende yağ dokusunda biriktiğinden hafıza kaybına, öğrenme ve solunum bozukluklarına neden olabilmekte, kansere yol açmaktadır. Sigara ile karşılaştırıldığında beş kat daha fazla akciğer kanserine neden olduğu bazı araştırmacılar tarafından gösterilmiştir.”Kaynak