Açlık, sağlıklı hücreleri kemoterapiden koruyor

 zguz068adf1706861d4cby Açlığın, kemoterapinin zararlı etkisine karşı sağlıklı hücrelerin korunmasına yardımcı olabileceği belirlendi.

CHICAGO – ABD’li araştırmacılar, 2 gün boyunca fareleri aç bıraktıktan sonra hayvanlara yüksek dozda kemoterapi uyguladı. Bu farelerin, kemoterapinin ardından güçlü olmaya devam ettikleri görüldü.

Beslenen fare grubundakilerin yarısının öldüğü, sağ kalmayı başaranlarınsa kilo kaybetmeye ve halsizleşmeye devam ettikleri gözlendi.
Aç kalmaya zorlanan farelerin, insanlara uygulananın 3-5 katı kemoterapi seanslarından sonra “hiçbir stres ya da acı çekme belirtisi göstermediği” de vurgulandı.
Deney kaplarında insan hücreleri üzerinde yapılan testler bu gözlemi doğruladı.
Araştırmanın başındaki, Kaliforniya Üniversitesi’nden Gerontoloji (Yaşlılıkbilimi) uzmanı Longo, klinik araştırmaların gerekli olduğunu, bunların da aynı sonuç vermesi halinde bu yöntemin birçok hastanede uygulanabileceğini söyledi.
Longo ve ekibinin araştırmasına birçok uzman destek verdi. “Kanser biyolojisine yeni bir kavram getirmesi sebebiyle çok önemli” olarak değerlendirilen araştırmanın insanlara daha yüksek dozda kemoterapi verilebilmesi için yeni umut doğurduğu belirtildi.
Makale, Amerikan Bilimler Akademisi yıllığında yayımlandı.