AİLE HEKİMLERİNE ‘KANSER’ EĞİTİMİ

MANİSA (İHA) – Manisa İl Sağlık Müdürlüğü ve Aile Hekimleri Derneği işbirliğiyle düzenlenen seminerde konuşan Prof. Dr. Teoman Coşkun, yavaş ilerleyen meme Close-up Of A Doctor Examining You kanseri tümörünün erken teşhis edilmesi halinde memeyi kaybetmeden tedavi edilebildiğine işaret ederek, özellikle 40 yaşı üstü bayanlardan hekim kontrolünü ihmal etmemelerini istedi.
Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı etkinlikleri kapsamında Manisa İl Sağlık Müdürlüğü ve Aile Hekimleri Derneği Saruhan Otel’de aile hekimlerine yönelik eğitim semineri düzenlendi. “Meme Kanseri” ve “Jinekolojik Kanserler” konu başlıkları altında gerçekleşen seminere Prof. Dr. Teoman Coşkun ve Prof. Dr. Tevfik Güvenal konuşmacı olarak katıldı.
Sunumunda meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türlerinin başında geldiğine dikkat çeken Prof. Dr. Teoman Coşkun, meme kanserinde tümörün yavaş ilerlediğini bunun da hastalığı erken yakalama şansı verdiğini söyledi. Memede tümör 1 cm. olana kadar 5-10 yıl geçtiğini ifade eden Prof. Dr. Coşkun, “Meme karın içi organlara göre muayenesi çok kolay olan bir organ. Buda hastalığı erken teşhiste diğer bir avantaj. Ancak burada önemli olan konu kadınların ayda bir kez her meme için 5 dakika ayırarak kendi kendine meme muayenesi yapmalarıdır” dedi. Çok gecikmemiş vakalarda memeyi kaybetmeden tedavinin mümkün olduğuna işaret eden Prof. Dr. Coşkun, mamografinin meme kanserini çok erken safhada yakalamada önemli olduğunu belirterek özellikle 40 yaşı üstü bayanlara hekim kontrolünü ihmal etmemeleri konusunda uyardı.
Kadın kanserleri konusunda yaptığı sunumda rahim, rahim ağzı ve yumurtalık kanserleri konusunda bilgi veren Prof. Dr. Tevfik Güvenal, rahim kanserinin kadın genital kanserleri içerisinde en sık görülen tür olduğunu söyledi. Bu kanser türünden korunmak için önerilerde de bulunan Prof. Dr. Güvenal, aşırı kilodan sakınma, şeker hastalığı ve yüksek tansiyonun önlenmesi gibi tedbirlerin bu hastalığın görülmemesi açısından fayda sağlayacağını ifade etti. Rahim ağzı kanserinin ise kadınlarda en sık görülen kanser türleri arasında 2. sırada yer aldığına dikkat çeken Prof. Dr. Güvenal, “Cinsel yolla geçen ve önlenebilir bir kanser türü. Ülkemizde nispeten daha az görülüyor. HPV virüsü bu hastalığa yol açıyor. Hastalığı önlemede diğer kanser türlerinde olduğu gibi erken teşhis önemli. Bu bağlamda bayanların 30 yaşından sonra Pap Smear tetkiki yaptırmak için hekime başvurmaları oldukça önemli” dedi. Yumurtalık kanseri konusunda da bilgi veren Prof. Dr. Güvenal, ileri yaş, ailesinde bu kanserin görülmesi, hiç çocuk doğurmama gibi faktörlerin riski arttırdığını belirterek, 40 yaşın üzerindeki kadınlarda karın ağrısı, hazımsızlık gibi şikayetlerin normal tedaviye rağmen geçmemesi durumunda yumurtalık kanseri açısından şüpheci yaklaşmak gerektiğini söyledi.kaynak