Ağrı kesiciler metastazı önlüyor

Avustralyalı bilim insanlarının araştırması, ağrı kesicilerin, kanserli hücrelerin lenf bezine ulaşmasını ve metastazı engelleyebildiğini ortaya çıkardı.

AĞRIKANSER.hmedium ANKARA – Cancer Cell dergisinde yayımlanan makaleye göre, nonsteroid antiinflamatuar (NSAR) ilaçlar, kanserli hücrelerin yakındaki lenf bezine ulaşarak buradan da metastaza yol açmasının önüne geçebiliyor.

Araştırmada yer alan, Melbourne’deki Peter MacAllum kanser merkezinde görevli bilim adamı Steven Stacker, ulaştıkları sonuçların, kanser hücrelerinin lenfler üzerinden yayılarak metastaza yol açmasına karşı yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine katkı sağlayabileceğini belirtti.

Bilimciler fareler üzerinde yaptıkları deneylerde, kanserli kobayların lenf dokusunun, gelişim molekülü VEGF-D’ye nasıl tepki verdiğini inceledi ve endotel hücrelerinin daha fazla prostaglandin ürettiğini gördü. Bilim insanları, prostaglandinin de lenf dokusunun genişlemesine yol açtığını, böylece tümörden gelen kanserli hücrelerin rahatça lenf bezine ulaştığını tespit etti.

Araştırmacılar, NSAR ilaçların da prostaglandin üretimini baskıladığını vurguladı. Bunun sonucunda lenf dokusu sıkılaşıyor ve kanserli hücrelerin lenf bezine ulaşması güçleşiyor.kaynak