30 yıl sonra vuruyor

Hepatit C hastalığı, erken teşhis edilemediği için uzun vadede kansere neden oluyor.

060120121028017337092_2 Ülkenin en saygın tıp merkezlerinden Mayo Clinic tarafından yapılan araştırmada, Hepatit B kadar tehlikeli olmayan Hepatit C hastalığının, çoğunlukla erken teşhis edilemediği için uzun vadede kansere neden olduğu görüldü. Gittikçe artan karaciğer kanseri vakalarını inceleyen kurum, çoğu vakada sorumlunun Hepatit C hastalığı olduğunu keşfetti. Genellikle erken teşhis edilemeyen Hepatit C’nin, bulaştıktan sonra 20 ila 30 yıl içerisinde karaciğer kanserine neden olduğu tespit edildi.
Araştırmayı yürüten Doktor Ray Kim “50-60’lı yaşlarında olup da 30 yıl önce Hepatit C kaptıklarını bilmeyen pek çok kanser hastamız var. İnsanlar bu durumu çok geç farkediyor ve o zaman da hastalık ilerlemiş oluyor” dedi. Araştırmacı Abdirashid Shire ise, “Karaciğer kanseri tespit ettiğimiz 30 hastaya baktığımızda, yüzde 80’inin rahatsızlığına Hepatit C’nin neden olduğunu gördük” diye ekledi. Araştırma, karaciğer kanseri vakalarının yüzde 11’inin de obezite nedeniyle yaşandığını ortaya koydu. Buna göre karaciğer kanseri vakalarının yüzde 11’i obeziteye bağlı karaciğer yağlanması nedeniyle gerçekleşiyor. Kim, “Bu oran tüm vakalar içerisinde küçük bir yer kaplayabilir. Ancak obezite vakalarındaki artış, oranın gelecekte daha da büyüyeceğine bir işarettir” diyerek durumun ciddiyetini gözler önüne serdi. ABD’de görülen karaciğer kanseri vakaları son 30 yıl içerisinde 3 kat artış gösterdi. Hastalığın geç teşhisinde ise 5 yıl daha yaşama şansı sadece yüzde 12 arasında olarak hesaplandı.
Cinsel ilişki ve kan yoluyla bulaşıyor
Dünyada yaklaşık 170 milyon kişide görülen Hepatit C, cinsel ilişki veya kan yoluyla geçiyor. Karaciğeri etkileyen ve bulaşıcı olan Hepatit C’nin erken belirtileri çok az. Bu nedenle de tehlikeli. Hepatit C’nin bulaştığı herkes hasta olmuyor. Taşıyıcı olarak kalabiliyor. Ancak taşıyıcı olanların başkalarına bulaştırma riski bulunuyor. Bazen hiç belirti göstermeyen hastalık zamanla karaciğer yetmezliği, siroz ve karaciğer kanseri gibi rahatsızlıklara neden oluyor. Hepatit C virüsü vücudun içerisinde karaciğere yerleşiyor.kaynak