‘3 dubleden fazlası kanser eder’

ikon_icki Kadın ya da erkek fark etmiyor, sürekli ve fazla miktarda alkol zarar veriyor.

Merkezi Konya’da bulunan Orta Anadolu Meme Hastalıkları Derneği (OMEDER) Başkanı Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Yasin Özkütük, süreli ve fazla miktarda alkol kullanımının, meme kanseri riskini artırdığını söyledi.
Özkütük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, meme dokusunda oluşan kanserin kadınlar arasında en sık görülen kanser türü olduğunu, ancak erkeklerde de rastlanabildiğini söyledi. Özkütük, ”Erkeklerde meme kanseri kadınlara göre çok daha hızlı ilerliyor ve daha ölümcül olabiliyor. Meme kanseri görülme oranı kentsel alanda daha fazla. Bunda batılılaşmış yaşam tarzının artması önemli bir etken” dedi.

-SÜREKLİ VE FAZLA MİKTARDA ALKOL KANSERE YOL AÇIYOR-

Opr. Dr. Yasin Özkütük, sürekli ve fazla miktarda alkol kullanımının meme kanseri riskini artırdığını belirterek, şunları kaydetti:
”Yapılan araştırmalarda özellikle günde 3 duble ve daha fazla viski kullanan erkek ve kadınlarda meme kanserinin sıklıkla görüldüğü ortaya çıktı. Burada günlük ve sürekli alkol kullanımı, kansere neden olan en önemli etken. Alkolün yanı sıra sigara da diğer kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserine neden olan etkenlerden biri. Ayrıca doğum kontrol hapları ve hormon tedavilerinde kullanılan hapların da meme kanserine neden olduğu belirtiliyor. Bu nedenle sağlıklı bir hayat sürmek isteyenlere özellikle alkol ve sigaradan uzak durmalarını öneriyoruz.”
Meme kanserinin erken tanı ile yüzde 98 oranda tedavi şansı bulunduğunu bildiren Özkütük, ölümcül sonuçlara yol açabilen bu kanserden kurtulabilmenin tek yolunun erken tanı olduğunu, bu nedenle erkek ve kadınların belli aralıklarla muayeneden geçmesi gerektiğini bildirdi.
Meme kanserinden korunmak için beyaz et, yoğurt, sebze, meyveler ile zeytinyağlıların ağırlıkta olduğu Akdeniz tipi diyet yapılmasını önerdiklerini ifade eden Özkütük, şöyle dedi:
”Hastalarımıza Akdeniz tipi diyet öneriyoruz. Ancak her şeye rağmen yine meme kanserine yakalanabilirler. Hastalığın belirtileri de çok belirgin değil. Bu nedenle ilerleyen yaşlarda erkek ve kadınlar kendi göğüslerine elleriyle dokunarak kendi kendilerini kontrol etmeli.”kaynak