Güneş eskisi kadar dost değil!

29215_413472674328_192146619328_4011798_4790190_n.jpgw Güneşten yayılan UVA ışınları cildin erken yaşlanmasına ve kırışmasına sebep olurken, UVB ve UVC ışınları cilt kanseri riskini artırıyor.

İSTANBUL – Bu nedenle sadece deniz ya da havuzda güneşlenirken değil, günün her saatinde güneşten korunmak gerekiyor.

"Güneş artık bize eskisi kadar dost değil. Tüm canlılar için yaşam enerjisi olan güneş, ozon tabakasının incelmesiyle birlikte artık bir tehlike unsuru haline geldi" diyen Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Ayfer Aydın, yeryüzüne ulaşan ultraviyole radyasyon miktarının arttığını ve eskiden yeryüzüne sadece UVA ve UVB ulaşırken artık UVC radyasyonun da ulaştığını söylüyor.
"UVA kısa dalga boyludur cildin erken yaşlanmasına ve kırışmasına neden olur. UVB ve UVC’nin ise deri kanseri riskini arttırdığını biliyoruz. Bu nedenle sadece denizde veya havuzda değil, her yerde kendimizi güneşten korumalıyız. Güneş kremimiz, günlük kullanım için en az En az SPF 30+ olmalıdır. SPF (Sun Protection Factör) bir rakamla belirtilen bu özellik, ürünün cildi güneş hasarına karşı koruyabilme yeteneğini gösterir, özellikle de UVB’ye karşı." 

İyi bir nemlendiricinin kokusuz, parfümsüz, antialerjik ve en az 30 faktör koruyucu özelliğe sahip olması gerektiğini belirten Dr. Aydın’a göre, SPF özelliği olmayan nemlendiriciler cilt lekelerine de neden oluyor.
BRONZLAŞMA BİR SAVUNMA MEKANİZMASIDIR
"Güneşin istenmeyen bir diğer etkisi de bu lekelerdir. Güneşten gelen UV ışınları derideki canlı hücrelere zarar verir. UV ışığına maruz kalan hücreleri korumak için hücrelerin etrafında bulunan ve derimize rengini veren pigment yapımından sorumlu hücreler, yani melanositler çoğalmaya başlar. Böylece deride koyu kahverengi renk değişimi gözlenir, yani bronzlaşma olur. Güneşe maruz kalan derinin koyulaşması bir savunma mekanizmasıdır. Güneş koruyucu içermeyen nemlendiriciler, cildimizi savunmasız bırakacağı için lekelere de yol açar.

Güneşten korunmayı sadece tatil ve denizle sınırlandırıyoruz. Oysa günlük yaşamımızda farkında olmadan maruz kaldığımız güneş ışınları da aynı ölçüde zararlı. Gün içinde gördüğümüz hasarın yıllar içinde oluşturacağı etkiyi toplam olarak düşündüğümüzde çok anlamlı bir sonuç çıkar. Özellikle güneşe direkt maruz kalan yüz, boyun, ense, göğüs, eller ve kollara evden çıkmadan önce güneş koruyucu uygulanmak, hem derimizin genç kalması hem de ileride oluşabilecek deri kanseri riskini azaltması açısından önem taşır."kaynak