Fasulye, kalp krizi ve göğüs kanseri riskini azaltıyor

fasulye Sağlıklı beslenmek, sağlıklı bir yaşamın temelini oluşturuyor. Yapılan araştırmalar bazı gıdaların yararlarına dikkat çekerken, pek çok sağlık sorununu önlemeye yardımcı olduğunu da gösteriyor. ASM Suadiye Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Canan Öcal Kuzum, yaşam uzatan 6 süper gıdayı dengeli bir şekilde alan kadınların daha sağlıklı bir yaşam sürdürebileceğini söylüyor. Kuzum, özellikle fasulyenin kalp krizi ve göğüs kanseri riskini azalttığına dikkat çekiyor.

Sağlıklı beslenmeye karşı duyarlılık arttıkça uzman olmayan kişilerin bu alanda yaptıkları beslenme önerilerinde de hızlı bir artış görüldüğüne değinen Kuzum, yanlış yönlendirmelerin olası zararlarına dikkat çekerken, önerilerin titizlikle değerlendirilmesini ve mutlaka uzmanlara danışılması gerektiğini ifade ediyor.

Bazı gıdaların sağlığa yararlarıyla öne çıktıklarını hatırlatan Kuzum, özellikle kadın sağlığı için çok önemli 6 temel gıdaya dikkat çekti. Canan Öcal Kuzum’a göre bu gıdalar düşük yağ oranına sahip yoğurt, somon ve sardalya gibi yağlı balıklar, fasulye, nohut, mercimek gibi baklagiller, domates, D vitamini kaynağı besinler, çilek, böğürtlen gibi meyveler.

Kadınların haftada en az üç dört kez yemelerinde büyük yarar olan fasulyenin protein ve lif açısından da son derece zengin bileşimleriyle, kalp krizi ve göğüs kanseri riskini azatlığını açıklayan Kuzum, "Ayrıca kadınlık hormonlarının dengeli ve istikrarlı olmasına katkıda bulunuyor. Uluslararası kanser araştırmalarına yer veren International Journal of Cancer adlı bilimsel makale dergisi araştırmacıları fasulye türlerinin ve mercimeğin göğüs kanserini önleyici etkileri olabileceğine dair çalışmalar bulunduğunu duyuruyor." dedi.

Henüz kanıtlanmamış olmakla birlikte, haftada üç ila beş kez tüketilen az yağlı yoğurdun da kadınlarda göğüs kanseri riskini azalttığı yönünde görüşler olduğunu bildiren Kuzum, ayrıca yoğurtta bulunan faydalı bakterilerin insan sağlığına çok olumlu etkileri bulunduğunu vurguladı. Barsakları ve sindirim sistemini düzenleyen yoğurtun kadınlarda mide ülseri ve vajina enfeksiyonu risklerini de azalttığını ifade eden Kuzum, "Bunarın yanı sıra haftada iki üç kez yenebilecek somon gibi yağlı balıklarda en yararlı unsur Omega-3 yağ asitleri. Somon, sardalye gibi balık çeşitleri, hücre zarını güçlendirdikleri gibi, kalp hastalığı, hipertansiyon, depresyon, eklem ağrısı gibi rahatsızlıklara karşı korunmaya katkıda bulunuyor. Domates, karpuz, kırmızı üzüm, kan portakalı gibi likopen zengini gıdalarında haftada üç-beş kez tüketmeleri tavsiye ediliyor. Güçlü bir anti oksidan olan likopenin erkeklerde prostat kanseri riskini azalttığı gibi, kadınlarda da meme kanseri riskini azalttığını ortaya koyan yeni araştırmalar var. Ayrıca kadınların günde belirli miktarlarda D vitaminine ihtiyacı bulunuyor. Kalsiyumun kemiklere faydalı olabilmesi için barsaklardan emilmesi gerekiyor. D vitamini alımı kadınlarda kalsiyum kaybı nedeniyle kemik kırılmalarına kadar olumsuz sonuçlara yol açabilen osteoporozun yanı sıra şeker hastalığı, Multiple Sclerosis (MS), göğüs, kolon ve yumurtalık kanseri risklerini de azaltıyor." diye konuştu.

Bayanların özellikle çilek, böğürtlen, kızılcık ve ahududu gibi meyveleri de bol miktarda tüketmesini tavsiye eden Kuzum, bu gıdaların anti kanserojen özelliklere sahip ve hücre onarıcı olduğu bilinen antokyan maddesini içerdiğini söyledi. Antokyanların meme, mide ve bağırsak kanseri risklerini azaltan önemli antioksidanlar arasında yer aldığına dikkat çeken Kuzum, C vitamini ve folik asit açısından çok zengin olan bu meyvelerin, cildin yaşlanmaya karşı korunmasına da katkıda bulunduğunu anlattı.

kaynak