Erken tanı hayat kurtarıyor

Prostat kanseri tanısı konmuş hastaların 4’te 3’ü 65 yaşın üzerinde

3 (172) Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Aydın Aydın, Prostat Kanseri’nin erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden olduğunu belirterek bunun nedeninin tam olarak bilinmediğini kaydetti. Prostat kanseri hastalarının 4’te 3’ünün 65 yaşın üzerindeki erkekler olduğunu ifade eden Dr. Aydın, "Nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, genetik faktörler, erkeklik hormonundaki değişiklikler, beslenme alışkanlıklar, bazı genetik ve çevresel faktörlerin rol oynadığı bilinmektedir.
Prostat kanseri tanısı konmuş hastaların 4’te 3’ü 65 yaşın üzerindedir. Normal prostat büyümelerini kanserle karıştırmamak lazım, bunların kansere dönüşümü söz konusu değildir, kanser oluşumu tamamen farklı bir olaydır. Prostat kanseri çok büyümedikten ve prostatın tıkayıcı belirtileri oluşmadıktan sonra kendine özgü bir belirtisi yoktur. Ancak dikkatli bir muayene ve PSA testi ile tanıya ulaşılabilir. Kandan yapılan bu test mükemmel bir tarama testidir. Özellikle 45- 50 yaşlarının üzerinde rutin taramalarda yapılması gereken bir testtir. PSA normal değerleri yaşa bağlı farklılıklar gösterir. PSA testinin bulunması Prostat kanserinin erken tespitinde bir devrim olmuştur. Mutlaka her PSA testi yükselmesi kanseri düşündürmemelidir. Burada üroloğun diğer bulguları da göz önüne alarak izleyeceği tutuma göre kesin teşhise ulaşılabilir" dedi.
Hastalığın tedavisinde yüz güldürücü sonuçlar alındığına dikkat çeken Dr. Aydın, "Hastalığın evresine göre tedavi yöntemleri değişmektedir. Günümüzde özellikle erken evrelerde tedavide yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır. Tedavide periyodik olarak kontrol kontrolü ya da gerekiyorsa medikal, cerrahi, ışın tedavisi gibi yöntemler hastalığın durumuna göre uygulanabilir” diye konuştu.kaynak