Erkeklerde risk yüksek

ciğerAkciğer Kanseri’nin erkeklerde kadınlara göre daha fazla görüldüğü bildirildi.

Türk Akciğer Kanseri Derneği (TAKD) Başkanı Prof. Dr. Fadıl Akyol, akciğer kanserinin erkeklerde görülme sıklığını kadınlardan daha yüksek olduğunu belirterek, ‘Dünya genelinde erkeklerin yüzde 8’i, kadınların da yüzde 6’sı yaşamlarının bir döneminde akciğer kanserine yakalanma riski taşımaktadır. Akciğer kanseri, Türkiye’de erkeklerde yüzde 35 oranı ile en sık görülen, kadınlarda ise yüzde 6 oranıyla 5. sırada yer alan kanserdir’ dedi.
TAKD tarafından İzmir’de Swissotel Grand Efes’de bugün başlayan ve 9 Kasım Pazar gününe kadar sürecek olan ‘3. Ulusal Akciğer Kanseri Kongresi’ne başkanlık eden Akyol, kanserin tüm dünyada ölüm nedenleri arasında kalp hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığını söyledi.
Akyol, akciğer kanserinin gelecekte de en sık görülen kanser türleri arasında ilk sıralarda olacağının öngörüldüğünü belirtti.
Türkiye’de kansere bağlı ölümler incelendiğinde, akciğer kanseri olan erkek hastaların yüzde 40’ının hayatını kaybettiğini ifade eden Akyol, ‘Dünya genelinde erkeklerin yüzde 8’i, kadınların da yüzde 6’sı yaşamlarının bir döneminde akciğer kanserine yakalanma riski taşımaktadır. Türkiye’de akciğer kanseri, erkeklerde yüzde 35 oranı ile en sık görülen, kadınlarda ise yüzde 6 oranıyla 5. sırada yer alan kanserdir’ diye konuştu.
Akyol, Türkiye’de yılda en az 20 bin kişiye akciğer kanseri tanısı konulduğunu ve yaklaşık 15 bin kişinin bu hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi.
Akyol, son yıllarda tıptaki gelişmelere rağmen akciğer kanserine bağlı ölümlerde ciddi bir düşüş sağlanamadığını ifade ederek, sigara kullanımının akciğer kanseri için önemli bir etken olduğuna dikkati çekti.
Türkiye’de erkeklerin yüzde 50’sinin, kadınların yüzde 18’inin sigara kullandığını belirten Akyol, ‘Bu oran, çocuk ve gençler arasında erkeklerde yüzde 11, kadınlarda ise yüzde 4’tür. Sağlık çalışanlarının da yüzde 42’si sigara içmektedir. Bu oranlar, ciddiyeti gözler önüne sermektedir’ diye konuştu.