Erkeklerde meme kanseri neden daha riskli?

bxp52977h Erkeklerde meme dokusu fazla olmadığı için kanser çok daha çabuk yayılıyor. Tümör genellikle ileri evrelerde, metastaz yaptıktan sonra anlaşılıyor, hastalık kadınlardan daha ağır seyrediyor ve daha ölümcül oluyor.

İSTANBUL – Ergenekon soruşturmasından tutuklu Prof. Erol Manisalı’nın meme kanseri nedeniyle tahliye edilmesi dikkatleri bir kez daha erkeklerde meme kanserine çevirdi.

Erkeklerde bu kanser türünün daha riskli olması meme dokusundan kaynaklanıyor.
Kadınlarda meme dokusu fazla olduğu için kitle çabuk yayılmıyor, meme dokusu az olan erkeklerde ise kanser kan ve lenf yolu ile çevre organlara ve vücuda çok daha çabuk yayılıyor.
Son istatistikler, Avrupa’da sekiz kadından, Türkiye’de ise 12 kadından birinin yaşam boyu meme kanserine yakalanma riski taşıdığını gösteriyor.

Meme kanseri her yüz erkekten birinde görülüyor. ABD’nde yılda yaklaşık 1500 erkek meme kanserine yakalanıyor.

İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cihan Uras, erkeklerin meme kanseri olasılığını düşünmedikleri için teşhisin genellikle geciktiğini söylüyor:  
"Bana gelen meme kanserli erkeklerin çoğunluğu ellerine gelen kitleyi yağ bezesi sanan ve doktora gitmekte geç kalan hastalar oluyor. Çünkü “erkek meme kanseri mi olurmuş" diye düşünüyorlar. En büyük etken de bu, toplumda böyle bir yanlış kanı var."
MEME KANSERİ GENİ ERKEKTEN DE GEÇİYOR

Genetik yatkınlığın en önemli risk faktörü olduğunu belirten Prof. Uras, genetik geçiş hakkındaki yeni yorumları ise şöyle açıkladı:
"Eskiden kadında meme kanseri riskleri sayılırken, sadece anne tarafında meme kanseri geçirmiş olanlar riskli kabul ediliyordu ancak artık erkek tarafından da meme kanseri genlerinin geçmiş olabileceği düşünülüyor. Yani ailesinde meme kanseri olan erkeklerin de meme kanserine yakalanma riskleri, ailesinde meme kanseri olmayan erkeklere göre daha fazla.
Mesela kız kardeşinde meme kanseri olan bir erkekde risk artışı vardır. Genetik geçişin dışında obezite, alkol, sigara gibi klasik kanser nedenleri riski artırır. Bir de hormon tedavisi gören ve östrojen hormonuna maruz kalan erkeklerde meme kanseri riski artar."   
MEME BAŞINDA ÇEKİLME VE EGZEMA ÖNEMLİ

Erkek meme kanseri hücre tipi ve özellikleri kadın meme kanseri ile aynı. Belirtiler, kadın meme kanseri belirtileri ile benzerlik gösteriyor. Prof. Uras, erkek hastaların genellikle memede ele gelen yumru şeklinde kitle, memede çekinti, koltuk altında beze, meme başı derisinde değişiklik, kıllanma ve egzama gibi şikayetlerle doktora başvurduklarını ifade etti.  
Kadınlarda memeyi koruyucu cerrahi yapıldığını belirten Prof. Uras, erkek meme kanseri tedavisindeki yaklaşımı şöyle anlattı:
"Tedavide erkeklerde koruyuçu cerrahi söz konusu olmuyor. Çünkü erkeklerde meme dokusu zaten az olduğu için meme dokusunun hepsi alınıyor. Tümör meme başından arkasına yerleştiği için erkeklerde mastektomi yapmak gerekiyor. Ardından hastalığın evresine bağlı olarak radyoterapi, kemoterapi ve hormonoterapi yapılabiliyor."
ERKEKLER DE MEMELERİNİ MUAYENE ETMELİ

Erken teşhis açısından erkeklerin de kadınlar gibi mutlaka memelerini kontrol ve muayene etmeleri gerektiğini hatırlatan Prof. Uras, "memede ele gelen kitle, meme başında ve görüntüsünde değişiklik olup olmadığını muayene etmeliler. Dolayısıyla meme başında, koltuk altında ya da başında ellerine bir yumru geliyorsa, memelerinde bir değişiklik varsa mutlaka bir uzmana görünmeleri gerekiyor. Eğer her iki memede şişme varsa bu, hormonlardan kaynaklanabilir ama o durumda bile mutlaka konunun uzmanına görünmeleri şart" dedi.  
"Özellikle ailesinde meme kanseri olan ya da hormon tedavisi görmüş riskli erkeklerin mutlaka kendilerini kontrol ettirmeleri lazım, çünkü eğer şüpheli bir durum varsa, erkekte meme dokusu az olduğu için onu erken evrede tespit etmek daha kolay" diyen Prof. Dr. Cihan Uras, tanı için erkeklerde de mamografi çekildiğini, ultrason ve gerekirse MR yapıldığını belirtti.

ERKEN EVREDE YAKALANIRSA TEDAVİ ŞANSI YÜKSEK

Meme kanseri, kadınlarda kanserden ölümlerde birinci sırada yer alıyor. Erken evrede yakalanırsa tıpkı kadındaki gibi erkek meme kanseri de başarıyla tedavi edilebiliyor. Ancak geç teşhis edilmiş ve metastaz yapmış erkek meme kanseri daha ölümcül olabiliyor. kaynak